Wielkie Tyrnowo
Historia współpracy:
Mimo braku formalnej umowy o współpracy pomiędzy miastami, już w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych istniała współpraca w zakresie kultury i wymiana młodzieży. Odbywały się także wzajemne wizyty delegacji oficjalnych. Bezpośrednią współpracę realizowały instytucje obydwu miast (na przykład Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Bułgarskiej).
Realizacja wspólnych projektów została zakończona w 2007 roku
- Uniwersytet Jagielloński podjął współpracę z Uniwersytetem Wielkotyrnowskim imienia Świętych Cyryla i Metodego w oparciu o umowę pomiędzy obu uczelniami podpisaną na lata 2000-2005. Współpraca dotyczyła nauczania oraz działalności naukowej.
- W 2001 roku władze Wielkiego Tyrnowa zaprosiły władze Krakowa do udziału w obchodach "Dni Wielkiego Tyrnowa". Podczas pobytu Wiceprezydenta Miasta Krakowa, B. Nowickiego, rozmawiano o perspektywach odnowienia współpracy między Krakowem i Wielkim Tyrnowem. Pomimo wstępnych uzgodnień Prezydent Krakowa nie podjął jednak decyzji o podpisaniu formalnej umowy.
- Propozycja podpisania umowy partnerskiej została ponowiona przez Prezydenta Wielkiego Tyrnowa w 2006 roku Od tego czasu podejmowane są wspólne działania w zakresie różnych projektów europejskich. W listopadzie 2006 roku delegacja miasta Krakowa wzięła udział w projekcie „Spotkanie mieszkańców", który odbył się w ramach EU Twinning „Edukacja i Kultura". Spotkanie zorganizowane przez Urząd Miasta Wielkie Tyrnowo poświęcone było wypracowaniu wspólnego projektu prezentacji miast siostrzanych podczas Targów Turystyki Kulturalnej w Wielkim Tyrnowie w kwietniu 2007 roku.
Wydarzenia:
- W dniach 22-25 lipca 2005 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Henryk Bątkiewicz wziął udział w uroczystej inauguracji VIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Wielkim Tyrnowie. Kraków reprezentowany był na Festiwalu przez Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta". Zastępca Prezydenta Krakowa wziął udział także w uroczystych spotkaniach z oficjalnymi gośćmi Festiwalu - prezydentami zaprzyjaźnionych miast. Podjął również rozmowy na temat ewentualnych przyszłych przedsięwzięć polsko-bułgarskich.
- W lipcu 2006 roku wielkotyrnowski zespół młodzieżowy „Turnovche" wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Krakowiak".
- W dnach 27 czerwca - 3 lipca 2006 roku gościła w Krakowie oficjalna delegacja Wielkiego Tyrnowa, na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta, Ivanem Panajotovem oraz Dyrektorem Wydziału Kultury, Veliką Ivanovą. Wizyta miała na celu opracowanie planu wspólnych działań, jakie można podjąć w ramach ożywienia kontaktów polsko-bułgarskich. Panajotov wymienił instytucje z Wielkiego Tyrnowa, które prężnie działają i mają możliwości współpracy z Krakowem: Młodzieżowy Dom Kultury, galerie wystawiennicze, zespoły muzyczne, Miejskie Centrum Informacji Turystyczne. Wiceprezydent Wielkiego Tyrnowa podkreślił możliwości współpracy z Krakowem w zakresie sportu, szczególnie w ramach takich dyscyplin jak: żeńska piłka ręczna (młodzieżowy zespół sportowy w jednej ze szkół), karate, gimnastyka artystyczna, wspinaczka, szachy, lekkoatletyka.
Turystyka:
• Zastępca Burmistrza Miasta Wielkie Tyrnowo Gancho Karabadzhakov wziął udział w konferencji "Miasta Historyczne 3.0", która odbyła się w dniach 1-2 marca 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Celem konferencji była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk stosowanych w miastach o charakterze historycznym i poszukiwanie rozwiązań w aspekcie rozwoju ruchu turystycznego. Patronat nad konferencją objęła Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC). Przedstawiciel Wielkiego Tyrnowa znalazł się w gronie reprezentantów miast historycznych, którzy pod koniec konferencji podpisali list intencyjny o współpracy. Czytaj więcej...