Czescy Senatorowie w Królewskim Krakowie

18 i 19 maja z wizytą w naszym mieście przebywała delegacja Komisji Kultury Senatu Republiki Czeskiej z jej przewodniczącym Jaromírem Jermářem na czele. Goście spotkali się z Zastępcą Prezydenta Krakowa Tadeuszem Matuszem, a także zwiedzili miasto.

Czescy Senatorowie w Królewskim Krakowie
Fot. Senat Parlamentu Republiki Czeskiej

Organizowana przez Ambasadę Republiki Czeskiej w Polsce wizyta miała charakter studyjny. Senatorowie byli zainteresowani przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej polityki kulturalnej miasta, a także problematyką ochrony i konserwacji zabytków. Tematy te podczas poniedziałkowego spotkania w Pałacu Wielopolskich zaprezentowali: Stanisław Dziedzic, kierujący magistrackim Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miejski Konserwator Zabytków Jerzy Zbiegień.

Podczas spotkania przywoływano zarówno wątki historyczne, przykłady niezwykle bogatych kontaktów krakowsko-czeskich, jak też podkreślano wagę i konieczność jeszcze dynamiczniejszego rozwijania bieżącej współpracy sąsiedzkiej. Członkowie izby wyższej czeskiego parlamentu dopytywali o szczegółowe rozwiązania i mechanizmy zarządzania kulturą oraz wyzwania konserwatorskie w mieście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyrazili uznanie dla sprawnego wykorzystania środków unijnych w obszarze rewaloryzacji zabytków oraz rozmachu z jakim rozwija się krakowskie muzealnictwo, stawiając za przykład Muzeum Podziemia Rynku, które odwiedzili w pierwszym dniu swojego pobytu w Krakowie.    

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie