Dzieci Majdanu w Krakowie

W ramach akcji „Dzieci Majdanu" Kraków odwiedziło 20 osób. Grupa 13 dzieci i 7 mam przyjechała pod Wawel 1 czerwca (niedziela). W gronie najmłodszych znaleźli się dzieci w wieku od 1,5 roku do 13 lat. Organizacją pobytu gości z Ukrainy zajął się Zespół Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego STO w Krakowie.

Dzieci Majdanu w Krakowie
Fot. Dzieci Majdanu

„Dzieci Majdanu" pochodzą z rodzin ofiar tragicznych wydarzeń, jakie od lutego rozgrywają się na Ukrainie. Inicjatorami i organizatorami akcji zaproszenia ich do Polski są członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy. Pobyt w Krakowie i Małopolsce pozwoli choć na chwilę zapomnieć o przeżytych dramatach.

Wiele atrakcji zapewnią dzieciom i ich mamom władze Krakowa. W akcję włączyli się też rodzice uczniów oraz lokalni przedsiębiorcy. Nasi goście odwiedzą m.in. Park Wodny, krakowskie zoo i Kopalnię Soli w Wieliczce. Obiady zafundują im restauratorzy z Krakowa i okolic – informuje Michał Lech z ZSO im. J. Słowackiego STO, który koordynuje pobyt grupy z Ukrainy. – Osobne atrakcje przewidziano dla Pań. Odwiedzą Dolinę Prądnika, będą też miały okazję do wyjścia na zakupy we własnym gronie. Dzieci z kolei spędzą dwa dni w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 im. J. Słowackiego STO na ulicy Krowoderskiej. Wychowawcy klas przygotowali specjalny program zajęć, tak by w lekcjach mogli uczestniczyć nasi mali goście. Grupie przez cały czas będą towarzyszyć tłumacze – dodaje.

Patronat honorowy nad akcją „Dzieci Majdanu" objął Prezydent Jacek Majchrowski.

To już druga grupa goszcząca w Krakowie, na początku maja przyjechała grupa starszej młodzieży i studentów (również z rodzin ofiar Majdanu).

- Jestem dumna, że Miasto Kraków może zaangażować się w tak szczytną akcję – mówi Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki społecznej. – Zaproszenie do patronowania i wsparcia organizacyjnego pobytu dzieci przyjęliśmy bez wahania. Mam nadzieję, że wizyta w naszym mieście stanie się dla „dzieci Majdanu" niezapomnianym, kolorowym wspomnieniem.

W ramach wizyty dzieci bezpłatnie zwiedzili Podziemia Rynku i Ogród Doświadczeń oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej, krakowski Kazimierz, Zamek na Wawelu, Smoczą Jamę, Ojców, Dolinę Kluczwody, Kopalnię Soli w Wieliczce, ZOO, a także wzięli udział w Paradzie Smoków. W programie znalazły się także: impreza plenerowa połączona z ogniskiem, zakupy w centrum handlowym, seans filmowy oraz zabawa w Parku Wodnym.

6 czerwca w krakowskim magistracie z uczestnikami inicjatywy spotkała się Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej Anna Okońska–Walkowicz. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Na koniec zieci dostały krakowskie upominki i maskotki - oczywiście smoki.

Szkoła nr 64 Społecznego Towarzystwa Oświatowego zorganizowała dla grupy cały program pobytu, a także go sfinansowała.

Więcej o wizycie na profilu www.facebook.com/dziecimajdanu.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie