Uczniowie z Anzio odwiedzili magistrat

W ramach projektu wymiany młodzieży „Pamiętajmy o wojnie by żyć w pokoju", od 16 do 23 września IX Liceum Ogólnokształcące im. Z. Wróblewskiego w Krakowie po raz kolejny gości kilkunastu uczniów z włoskiego miasta Anzio. W piątek, 18 września, włoska młodzież wraz ze swoimi kolegami z Polski odwiedziła krakowski magistrat.

Uczniowie z Anzio odwiedzili magistrat
Fot. Paweł Baranowski

Wymiany młodzieży ze szkołami włoskimi IX LO w Krakowie organizuje już od 10 lat. Projekty realizowane we współpracy z Liceo Scientifico Statale „Innocenzo XII" w Anzio odbywają się pod hasłem „Pamiętajmy o wojnie by zyć w pokoju". To właśnie w Anzio w 1944 r. rozpoczęła się operacja Shingle, stąd szlak bojowy Aliantów wiódł aż na Monte Cassino. Dlatego każdy pobyt krakowskich uczniów w Anzio – organizowany w ramach wymiany młodzieży – związany jest nie tylko z odkrywaniem piękna ziemi włoskiej, ale przede wszystkim jest żywą lekcją historii II wojny światowej. Każdego roku uczniowie IX LO odwiedzają Muzeum Wojny w Anzio oraz polski cmentarz na Monte Cassino, gdzie na grobie Generała Andersa składane są kwiaty. Z kolei podczas wizyt włoskiej młodzieży w Krakowie, uczniowie i nauczyciele IX LO pokazują im najpiękniejsze zakątki naszego miasta i województwa. Młodzi ludzie wspólnie tropią ślady włoskiej kultury w Krakowie, ale także odwiedzają pomniki tragicznej historii XX wieku – np. obóz zagłady w Auschwitz Birkenau.

Wizyty w krakowskim magistracie stały się już stałym punktem programu pobytu młodzieży z Anzio w Krakowie. Tym razem o naszym mieście i polsko-włoskiej współpracy gościom opowiedziała reprezentująca Wydział Edukacji Barbara Mirek-Mikuła.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie