Chorwacja w Krakowie

We wtorek 28 czerwca Zastępca Prezydenta Krakowa Andrzej Kulig spotkał się z wiceburmistrzem Splitu Goranem Kovačevićem, który przyjechał do Krakowa w związku z obchodami 25-lecia niepodległości Republiki Chorwacji.

Chorwacja w Krakowie
Fot. Nikola Aleksić

Rozmowa przedstawicieli Splitu i Krakowa miała na celu określenie ram i możliwości nawiązania współpracy między miastami. Uznano, że pomimo różnicy w wielkości miast, obydwa miasta wiele łączy. Są historycznymi ośrodkami, wpisanymi na listę UNESCO i licznie odwiedzanymi przez turystów. Dlatego też zarówno Kraków, jak i Split muszą szukać rozwiązań, które nie tylko wydłużą sezon turystyczny, ale także zaktywizują obszary poza centrum historycznym i uczynią z nich tereny atrakcyjne dla turystów.. Władze Splitu widzą, że historyczne centrum miasta z wąskimi uliczkami i zaułkami nie jest w stanie przyjąć większej liczby turystów, a zainteresowanie, a co za tym idzie – liczba odwiedzających – rośnie z każdym rokiem. Taki sam problem, choć w innej skali, zaczyna także dotyczyć Krakowa. Rozmowa wiceprezydentów Krakowa i Splitu dotyczyła również możliwości udziału polskich i chorwackich artystów w festiwalach organizowanych w obydwu miastach. Pan Kovačević opowiadał o niesłychanej popularności Festiwalu Muzyki Elektronicznej, który skupia wielu ciekawych wykonawców i duże rzesze młodych uczestników, a jest oryginalną ofertą.

Wieczorem, goście ze Splitu wraz z  wieloma innymi przedstawicielami Chorwacji wzięli udział w Gali Chorwackiej w Teatrze im. J. Słowackiego, zorganizowanej przez Konsulat Republiki Chorwacji i Ambasadę Chorwacji. Uczestniczyli w niej reprezentanci parlamentu chorwackiego i polskiego, korpusu dyplomatycznego, prezydenci, wójtowie i burmistrzowie miast oraz przedstawiciele organizacji społecznych Małopolski, Podkarpacia i Śląska. W programie, poza częścią oficjalną i przemówieniami, w których podkreślano wielowiekowe związki Polski i Chorwacji, a także i obecne, znakomicie rozwijające się kontakty gospodarcze i turystyczne, był koncert zaprzyjaźnionego z Polską chorwackiego artysty Gorana Karana, a także prezentacje poezji naszych przyjaciół znad Morza Adriatyckiego.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie