Wizyta delegacji władz Ołomuńca w Krakowie

W piątek, 1 września delegacja władz Ołomuńca z Wiceburmistrzem  ds. Kultury, Edukacji i Sportu Pavlem Urbáškiem na czele gościła w Krakowie. Czescy goście spotkali się z Zastępcą Prezydenta Krakowa ds.  Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzejem Kuligiem oraz wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy „Artyści z Ołomuńca” w Nowohuckim Centrum Kultury.

Wizyta delegacji władz Ołomuńca w Krakowie
Fot. Wiesław Majka/UMK

Rozmowy dotyczyły perspektyw dalszego rozwoju kontaktów obu miast. Podpisany w ubiegłym roku w czerwcu List Intencyjny wyznacza kilka obszarów, w których współpraca Krakowa i Ołomuńca jest obopólnie korzystna i atrakcyjna. Jednym z takich obszarów jest kultura.

W swoich przemówieniach podczas inauguracji wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury Wiceburmistrz Ołomuńca Pavel Urbášek oraz Katarzyna Olesiak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślali podobieństwa, jakie łączą stolicę Małopolski i historyczną stolicę Moraw wyrażając jednocześnie nadzieję na dalszy, dynamiczny rozwój kontaktów środowisk artystycznych Krakowa i Ołomuńca.  W wernisażu wzięła udział również  delegacji czeskich twórców. Słowo wprowadzające do wystawy wygłosił Prezes ołomunieckiego oddziału Stowarzyszenia Artystów Czeskich Radovan Langer.     

W Galerii Białej NCK od 1 do 18 września br. można podziwiać starannie wyselekcjonowane  prace plastyczne kilku autorów średniej i starszej generacji, których dokonania odzwierciedlają dominujące nurty twórcze ołomunieckich stowarzyszeń artystycznych i zarazem określają kierunki programowe tych organizacji. 

Wystawa jest kontynuacją projektu kulturalnego zainaugurowanego w ubiegłym roku z inicjatywy Radovana Langera. W czerwcu 2016 r. artyści związani z krakowską ASP prezentowali swój dorobek w prowadzonej przez Stowarzyszenie Artystów Czeskich Galerii Miejskiej w Ołomuńcu.

 

Więcej informacji o wystawie    

Informacja na temat kontaktów Krakowa i Ołomuńca

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie