Polsko-Dominikańska Parlamentarna Grupa Przyjaźni w Krakowie

We wtorek, 10 września Kraków odwiedziła Delegacja Izby Deputowanych Republiki Dominikany. Goście zapoznawali się ze specyfiką naszego miasta i rozmawiali o możliwościach współpracy.

Polsko-Dominikańska Parlamentarna Grupa Przyjaźni w Krakowie
Fot. Wiesław Majka - UMK

Z dominikańską delegacją, na czele z posłanką i przewodniczącą Grupy Przyjaźni  Rosą De Rivas, spotkała się zastępczyni Prezydenta Krakowa  Anna Korfel-Jasińska. Delegacji towarzyszyli Przewodniczący Polsko – Dominikańskiej Grupy w polskim Sejmie Poseł Paweł Grabowski, Konsul Generalny Republiki Dominikańskiej Ramón Feliz Peña oraz Prezes Fundacji Dominikana w Polsce Herikc Agesta Smith.

Wizyta była okazją do zaprezentowania gościom Krakowa, jego historii, a także planów rozwoju i wyzwań stojących przed miastem. Szczególną uwagę delegacji zwróciła liczba turystów odwiedzjących Kraków – w ubiegłym roku w naszym mieście gościło ich około 13,5 miliona, podczas gdy Dominikanę odwiedziło 7 mln turystów.  Władze Dominikany ciągle dążą do zwiększenia tej liczby, tak aby osiągnąć optymalny poziom 10 milionów odwiedzających.

Gości zainteresował również akademicki charakter naszego miasta i liczne grono uczących się tutaj studentów. Wymiany studenckie i akademickie mogłyby zatem stać się potencjalną dziedziną współpracy pomiędzy Krakowem a Santo Domingo.

Dominikańska stolica, choć od Krakowa młodsza, jest również znaczącym miastem historycznym w swoim regionie. Santo Domingo było bowiem pierwszym miejskim ośrodkiem  w Nowym Świecie powstałym od chwili odkrycia Ameryki. Zostało założone przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo, w 1496 r. i szybko stało się ważną hiszpańską bazą podboju Ameryk oraz centrum administracyjnym.

Towarzyszący delegacji inicjator spotkania Poseł Paweł Grabowski podkreślił również wagę rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską, a Dominikaną.
W najbliższym czasie w Warszawie powstanie Polsko-Dominikańska Izba Przemysłowo-Handlowa. Celem jej działalności będzie intensyfikacja  relacji gospodarczych pomiędzy krajami, zwłaszcza w dziedzinie turystyki.

Przed powrotem do Warszawy, dominikańska delegacja zwiedziła najważniejsze krakowskie zabytki, koncentrując się również na miejscach i pamiątkach związanych z śp. Janem Pawłem II . Papież Polak jest bowiem naszym najbardziej rozpoznawalnym i szanowanym rodakiem na Dominikanie.

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie