Muzyczny Kraków w Soczi

Wystawa pt. „Kraków Pendereckiego, Zakopane Szymanowskiego", prezentowana w Soczi od 9 lutego przez cały czas trwania ZIO, będzie wizytówką  naszego miasta podczas Igrzysk Olimpijskich. Wernisaż wystawy był jednym z głównych punktów programu Dnia Polskiego, zorganizowanego w Soczi w ramach VII Międzynarodowego Zimowego Festiwalu Sztuki dzięki  zaangażowaniu światowej sławy altowionisty i dyrygenta Jurija Baszmeta.

Muzyczny Kraków w Soczi
Fot. Komitet Konkursowy Kraków 2022

Doskonale znany melomanom naszego miasta Jurij Baszmet jest prawdziwym ambasadorem Krakowa w świecie, czemu dał wyraz m.in. swoim zaangażowaniem w organizację Dnia Polskiego na tegorocznej zimowej Olimpiadzie. Piastując, na prośbę władz Rosji, funkcję Dyrektora Artystycznego VII Międzynarodowego Zimowego Festiwalu Sztuki w Soczi, Jurij Baszmet jednocześnie wystąpił podczas wieczoru krakowskiego w Teatrze Zimowym w Soczi (9 lutego), wykonując wraz z Agatą Szymczewską m.in. Koncert podwójny Krzysztofa Pendereckiego oraz utwory Grażyny Bacewicz. Koncert, zorganizowany przez Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena na czele z Elżbietą Penderecką, objęła Honorowym Patronatem Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Anna Komorowska. Za swoje zasługi na rzecz promocji Krakowa maestro Baszmet otrzymał z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Magdaleny Sroki odznakę „Honoris Gratia".

Wśród gości obecnych na koncercie znaleźli się m.in.: Król Grecji Konstatyn wraz z małżonką Anną Marią, Klaudia Bach, małżonka Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha, premier Litwy Algirdas Butkevicius, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Minister Sławomir Rybicki, Minister Sportu RP Andrzej Biernat, Minister Sportu Azerbejdżanu Azad Rahimov, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Irena Szewińska, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, Prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantiszek Chmelar.

Laureat licznych międzynarodowych nagród i wyróżnień, Jurij Baszmet uważany jest za najznakomitszego altowiolistę świata i najbardziej charyzmatycznego muzyka Rosji. Urodzony w Rostowie (Ukraina), jest on absolwentem lwowskiej szkoły muzycznej i moskiewskiego konserwatorium, które ukończył w 1976 r. Jako solista i dyrygent występuje z najlepszymi orkiestrami świata, a jego repertuar obejmuje różne epoki i style. Swoje utwory Baszmetowi dedykowali tacy współcześni kompozytorzy jak m.in.: A. Schnittke, G. Kanczeli, E. Denisow, A. Czajkowski czy S. Gubaidulina. Nazwisko wirtuoza wiąże się także z pierwszymi w historii recitalami altówkowymi na najlepszych scenach świata, takich jak nowojorska Carnegie Hall, amsterdamska Concertgebauw, londyńskie Barbican Centre, Filharmonia Berlińska, mediolańska La Scala oraz wielkie sale koncertowe Konserwatorium w Moskwie i Filharmonii Petersburskiej. W roku 2002 r., stając za pulpitem dyrygenckim orkiestry „Nowaja Rossija", rozpoczął nowy etap w historii zespołu.  Jurij Baszmet wielokrotnie gościł w Krakowie, biorąc udział w wydarzeniach muzycznych, organizowanych m.in. w ramach Wielkanocnych Festiwali Ludwiga van Beethovena, projektów Kraków 2000 oraz Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, przybliżając krakowskiej publiczności dzieła muzyki klasycznej i współczesnej w mistrzowskim wykonaniu. W maju 2008 r. wystąpił wraz z orkiestrą w ramach „Dni Moskwy w Krakowie". Koncert odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i pozostał w pamięci melomanów jako niezapomniane wydarzenie artystyczne.

Przypomnijmy, że Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka znalazła się w składzie delegacji Komitetu Konkursowego Kraków 2022, która przebywa w Soczi w celu uczestnictwa w prowadzonych przez MKOl specjalnych sesjach szkoleniowych dla miast ubiegających się o przyznanie prawa do organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich, a także licznych formalnych i organizacyjnych spotkaniach. 6 lutego delegacja wzięła udział w ceremonii podniesienia polskiej flagi narodowej w  Wiosce Olimpijskiej, zaś 7 lutego uczestniczyła w oficjalnej uroczystości otwarcia Igrzysk Olimpijskich.

"Krakowski akcent" wypada podkreślić także przy okazji wydarzenia, którym w niedzielę, 9 lutego żyła cała Polska: Kamil Stoch - absolwent AWF w Krakowie - został pierwszym polskim medalistą Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Polak oddał dwa wspaniałe skoki (105,5 m, 103,5 m) i zdobył złoty medal podczas konkursu na skoczni normalnej.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie