Krakowskie muzea w czołówce rankingu magazynu BuzzFeed

Cztery krakowskie muzea znalazły się w czołówce placówek kulturalnych w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Miasto Królów. Na liście prestiżowego magazynu BuzzFeed widnieją Muzeum Armii Krajowej, MOCAK, Fabryka Oscara Schindlera oraz Podziemia Rynku.

Krakowskie muzea w czołówce rankingu magazynu BuzzFeed
Fot. Muzeum AK

Kraków od dawna słynie ze sztuki. Jest domem między innymi dla dzieł Wita Stwosza, witraży Wyspiańskiego czy słynnej Damy z Łasiczką autorstwa Leonarda Da Vinci. Ale Kraków to nie tylko tradycja i historia. Miłośnicy sztuki najnowszej także znajdą tu coś dla siebie. Powstałe w 2011 roku Muzeum Sztuki Współczesnej "MOCAK" jest pierwszym muzeum sztuki nowoczesnej w Polsce, które na ponad 4000 metrach kwadratowy kusi dziełami sztuki współczesnej. Opisywane jako "Wspaniały obiekt w zakresie projektowania i układu. Wyznacza nowy standard dla tego jak muzeum sztuki współczesnej powinno wyglądać. Co ciekawe, muzeum znajduje się częściowo na obszarze dawnej fabryki należącej do Oscara Schindlera.

Oskar Schindler i jego fabryka, której historia zasłynęła w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga (1993) znajduje się w Krakowie, w sąsiedztwie MOCAK-u. Obecnie mieści się w niej oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Muzeum opowiada czasy okupowanego przez nazistów Krakowa w czasie wojny w latach 1939-45. Otwarte w 2010 roku muzeum jest jednym z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Spacerując po fabryce widzimy postęp czasu. Począwszy od roku 1939, kiedy wydawane są rozkazy mobilizacyjne dla polskich żołnierzy, aż do przybycia hitlerowskich okupantów, wydawania dekretów nazistowskich prześladowań ludności polskiej i żydowskiej i utworzenia getta.

Rynek Podziemny to kolejny oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Znajduje się bezpośrednio poniżej Rynku Głównego i jest skoncentrowany wokół wystawy multimedialnej zatytułowanej "Śladami krakowskiej tożsamości europejskiej". Dzięki zastosowaniu hologramów, mgły i innych urządzeń audio-wizualnych stara się odtworzyć atmosferę, która panowała na krakowskim rynku w czasach średniowiecza. Otwarty w 2010 roku, dziś opisywany jako „podziemny skarbiec". Kto wie, co możesz znaleźć tuż pod swoimi stopami.

Mieszczące się w starannie odrestaurowanym budynku kolejowym z przepięknym szklanym atrium, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Dotychczas zgromadziło niemal 7000 muzealiów oraz ponad 12000 archiwaliów - głównie darów Żołnierzy AK i ich rodzin rozsianych po całym świecie - pamiątek historycznych, często o charakterze eksponatów-relikwii. To miejsce, które zabierze nas w fascynującą podróż po historii i odkryje z nami korzenie polskiej tożsamości.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.buzzfeed.com.

Pokaż metkę
Autor: ZUZANNA DZIADOWIEC
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie