Cykl Biblijny z Trondheim w Muzeum Archidiecezjalnym

Od 2 lipca do 30 sierpnia 2015 r. w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) prezentowana jest wystawa Cykl Biblijny norweskiego malarza Håkona Gullvåga. Projekt jest realizowany przez Muzeum Archidiecezjalne, Urząd Miasta Krakowa oraz Ambasadę Królestwa Norwegii w ramach współpracy partnerskiej Krakowa i Trondheim, skąd pochodzi artysta.

Cykl Biblijny z Trondheim w Muzeum Archidiecezjalnym
Fot. "Stworzenie Świata" Håkon Gullvåg

Håkon Gullvåg jest jednym z najwybitniejszych twórców skandynawskich. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat stworzył szereg dzieł dla wielu kościołów, nie tylko w Norwegii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Trondheim. Gdy miał zaledwie 24 lata - po pierwszej wystawie artysty w Oslo - jego prace zostały dodane do kolekcji Norweskiego Muzeum Narodowego. Gullvåg uznawany jest za pioniera nowoczesnego malarstwa religijnego. Maluje też portrety - zwłaszcza oficjalne, choć niekonwencjonalne, wizerunki osób publicznych Norwegii (w tym pary królewskiej). Na swoim koncie ma także martwe natury.

Malarstwo Gullvåga wyróżnia się na tle współczesnej plastyki o tematyce sakralnej. Jego dzieła nie są dosłowną ilustracją scen biblijnych. Artysta nie obrazuje tematów w ścisłym sensie, lecz oferuje widzowi przekaz ponadczasowy, wymaga zaangażowania. Håkon Gullvåg uprawia oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, do którego włącza elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Posługując się oszczędnymi środkami wyrazu tworzy poetyckie i pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne. Sztuka religijna Håkona Gullvåga była wystawiana na całym świecie. W ubiegłym roku artysta namalował panel ołtarza i dekoracje w nowopowstałym Kościele Ewangelicko-Luterańskim Jordanii i Ziemi Świętej, położonym przy miejscu Chrztu Jezusa Chrystusa u brzegów Jordanu. Gullvåg jest także autorem portretów papieży.

Historia powstania Cyklu Biblijnego sięga 2003 r., kiedy do artysty zwrócił się biskup i dziekan protestanckiej katedry Nidaros w Trondheim. Prace Gullvåga przygotowane dla świątyni i zaprezentowane publiczności dwa lata później, wzbudziły ogromne zainteresowanie. Od tego czasu wystawa podróżuje po świecie. Była pokazywana na Orkadach, Wyspach Owczych, w Danii, Jerozolimie, Francji, goszcząc zarówno w muzeach religijnych i państwowych, jak też w katedrach, opactwach i świątyniach o szczególnej randze. Na tym szlaku pielgrzymkowym znalazła się również Polska. W marcu i kwietniu br. Cykl Biblijny gościł w warszawskiej Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie