Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa plakatu politycznego Visegrád Karma

Ambasada Węgier w Warszawie oraz Konsulat Generalny Węgier w Krakowie zapraszają do obejrzenia wystawy plakatu artystów Europy Środkowej okresu przełomu.

Pomysłodawcą wystawy jest węgierskie stowarzyszenie Bakelit Multiart. Partnerami są organizacje pozarządowe: Tabacka Kulturfabrik (Slowacja), Johan Centrum (Czechy) i Fundacja Kultury Wici (Polska). Projekt dofinansowany jest przez Fundusz Wyszehradzki.

Wystawa „Visegrad Karma" prezentuje kilkadziesiąt plakatów z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Węgier, Czech, Słowacji ściśle związanych czasowo i tematycznie z upadkiem reżimu  komunistycznego. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła najwybitniejszych twórców tamtej epoki – z Polski Romana Kalarusa, Marcina Mroszczaka, Jan Bokiewicza, Piotra Młodożeńca.

W 1989 roku, w czasie przełomu w Europie Środkowej sztukę plakatu wskrzeszono na kilka miesięcy. Co więcej, stała sie ona czynnikiem kształtującym historie. „Oficjalne" media, radio i telewizja, identyfikowały się z ideologią reżimową, a narysowane spontanicznie i wieszane wszędzie, często w ciągu jednej nocy, plakaty trafiały do krwioobiegu społeczeństwa odzwierciedlając realia tego okresu. Odzwierciedlały to, co czuła większość, a co wyrażali tylko najodważniejsi.

Plakaty czasu przełomu są dziś ważne nie tylko ze względu na rolę, jaką odegrały w historii. Pamięć ludzka opiera się na obrazach. Tak, jak historia rodzinna zapisana jest w prywatnych zdjęciach, tak społeczeństwo ma potrzebę zbiorowej pamięci utrwalonej w postaci obrazów i zdjęć. Te plakaty odcisnęły się głęboko w świadomości zbiorowej, w świadomości każdego, kto doświadczył tamtych wydarzeń. Obrazy zachowane w pamięci zbiorowej budują wspólna tożsamość. To one ukształtowały nas, narody Europy Środkowej.

Wystawa „Visegrad Karma" prezentuje kilkadziesiąt plakatów z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Węgier, Czech, Słowacji ściśle związanych czasowo i tematycznie z upadkiem reżimu komunistycznego. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła najwybitniejszych twórców tamtej epoki - z Polski Romana Kalarusa, Marcina Mroszczaka, Jan Bokiewicza, Piotra Młodożeńca.

Wystawa jest dostępna od 23 kwietnia do 5 maja 2014 r. w Krakowie na plebanii Św. Maksymiliana Kolbe (os. Tysiąclecia 86)

Berlin.JPG
rachunek.JPG
bez tytułu.JPG
tawariszcz.JPG
glooria.JPG
szczęśliwego.JPG
Havel.JPG
Berlin.JPG
rachunek.JPG
bez tytułu.JPG
tawariszcz.JPG
glooria.JPG
szczęśliwego.JPG
Havel.JPG
pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-04-29
Data aktualizacji: 2014-05-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź