Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Overillumination – Wystawa instalacji i obiektów świetlnych w Galerii Domu Norymberskiego

ALICJA PANASIEWICZ i RITA KRIEGE.
Wystawa potrwa od 24 listopada 2014 do 17 stycznia 2015.
Kraków, ul. Skałeczna 2
Wernisaż: 21 listopada 2014, godz.18.00

W dzisiejszym świecie światło przestało spełniać swoją pierwotną rolę, jaką było likwidowanie ciemności, a co za tym idzie umożliwienie codziennego funkcjonowania po zachodzie słońca. Światło nie tylko wydobywa z mroku to, co niewidoczne; z jego pomocą można zmieniać postrzeganie rzeczywistości, przekazywać informacje i komunikaty, kreować obrazy i pobudzać wyobraźnię. Z tego chyba powodu współcześni artyści coraz częściej sięgają po to medium, a publiczność obdarza ich twórczość ciągle rosnącym zainteresowaniem. Zarówno instalacje w przestrzeni publicznej, jak i te prezentowane w galeryjnych czy muzealnych salach przyciągają, w porównaniu z innymi wystawami najnowszej sztuki, rzesze zwiedzających.

W długim procesie ewolucji organizm człowieka, podobnie jak fauny i flory, zaadoptował się do rytmu dnia i nocy, organizowanego przez naturalne światło słońca i księżyca. Nadmierna ilość sztucznego światła, z którą mamy do czynienia obecnie, nie tylko działa na zmysły, ale także je oszukuje. Zaburza poczucie porządku, rytmu, stałości, niezmienności kosmicznego porządku. Tych właśnie wartości poszukuje w swojej instalacji light pollution Alicja Panasiewicz. Jaskrawe lampy to nowe gwiazdy, słońca, planety, nowe technokratyczne gwiazdozbiory, związane ze współczesną cywilizacją. Te wykreowane przez artystkę odnoszą się do gwiazdozbiorów, zodiaków i planet, które można zaobserwować na nocnym niebie w czasie trwania wystawy, czyli na przełomie jesieni i zimy. Odkrywa ona przed nami za pomocą światła to, co światło przyćmiło swoim blaskiem i czego już nie potrafimy dojrzeć.

W pracach Rity Kriege z kolei światło pozwala na kreowanie obrazów za pomocą prostych środków: farby, przewodów elektrycznych, przezroczystych płaszczyzn. Dopiero świetlny promień o odpowiednim natężeniu i kierunku pozwala na wydobycie z przestrzennych obiektów wyjątkowych efektów, które często podkreśla przestrzeń, w jakiej zostały umieszczone. Światło wzmacnia kolor, wydobywa strukturę, nadaje przedmiotom nowy wizerunek i zmienia ich postrzeganie.


Za pomocą światła możemy dostrzec to, co ukryte: w rzeczywistości lub w wyobraźni. Dzięki twórczej wrażliwości artystów mamy okazję obcować z jednym i drugim światem.

Więcej o wystawie na stronie: http://www.dom-norymberski.com/projekty/2014/overillumination.htm

plakat-światło

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-11-19
Data aktualizacji: 2014-12-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź