Komunikat archiwalny

334. rocznica zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem

W tym roku mija 334. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej. Z tej okazji 12 września w Wiedniu odbędą się okolicznościowe uroczystości.

334. rocznica zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem
Fot. Obraz Jana Matejki - Jan Sobieski pod Wiedniem / domena publiczna

Do udziału w rocznicowym wydarzeniu zaprasza Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu.

Przypomnijmy, że 16 czerwca br. w Krakowie, skąd król Jan III Sobieski wyruszył z odsieczą Wiedniowi, zainaugurowano ogólnopolskie obchody Wiktorii Wiedeńskiej.

W ramach cyklu imprez w ramach obchodów 334. rocznicy odbyło się spotkanie 2 września na zamku w Stetteldorfie w Austrii, w którym przekazano dowództwo królowi Janowi III Sobieskiemu nad zjednoczonymi armiami sprzymierzonymi.

12 września w Wiedniu wyruszy Wielka Procesja z kościoła Augustianów do Katedry św. Szczepana w hołdzie za męstwo i bohaterstwo rycerzy spod Wiednia, w której będzie odprawiona msza św. za zwycięstwo wojsk armii sprzymierzonych nad Imperium Osmańskim.

8 października w Parkanach na Słowacji odbędzie uroczystość w hołdzie zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego, który pokonał ostatecznie wojska Armii Osmańskiej.

Obchody 334. rocznicy stają się okazją do przypomnienia, że Europa swoją aktualną tożsamość zawdzięcza wydarzeniom, które rozegrały się 12 września 1683 roku pod Wiedniem. Wtedy właśnie zjednoczone armie Polski, Niemiec i Austrii pod wodzą króla Jana III Sobieskiego po nadzwyczajnym zwycięstwie oparły się Imperium Osmańskiemu, pod wodzą wezyra Kara Mustafy, które planowało swoją ekspansję na chrześcijańską Europę.

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie