Obchody Święta Francji

W sobotę 14 lipca 2018 r. w Willi Decjusza odbyło się tradycyjne spotkanie z okazji Święta Narodowego Francji organizowane przez Konsulat Generalny Francji w Krakowie.

Obchody Święta Francji
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Władze Miasta reprezentowała podczas uroczystości Zastępca Prezydenta Miasta Katarzyna Król. Witając przybyłych, Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet stwierdził, że w Krakowie oraz Małopolsce francuska wspólnota rozrasta się w sposób ciągły i regularny. Coraz więcej młodych Francuzów przybywa do Krakowa, co ogromnie cieszy francuską placówkę dyplomatyczną. 

Frédéric de Touchet przypomniał, że rok 2018 jest rokiem ważnym w historii Polski, gdyż jest setnym rokiem po zakończeniu I Wojny Światowej i odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przyczynili się do tego m.in. walczący u boku Francji mieszkaniec Krakowa Władysław Szujski, Armia gen. Ferdynanda Focha, Błękitna Armii gen. Hallera, czy też francuski poeta Guillaume Apollinaire (tj. Wilhelm Apolinary Kostrowicki). Konsul nadmienił, że rok 2018 jest także związany z Georgesem Clemenceau - francuskim politykiem, który odegrał kluczową rolę we wzmocnieniu Polski (co potwierdzone zostało w Traktacie Wersalskim) i był wielkim przyjacielem naszego kraju.

W swoim przemówieniu Pan Konsul podkreślił również, jak ogromne znaczenie ma dla bezpieczeństwa naszego kontynentu prawo europejskie. W dobie zagrożeń dla pokoju, zaplanowano Paryskie Forum dla Pokoju (listopad br.), natomiast w kwestii równowagi klimatycznej - Szczyt COP24 w Katowicach (grudzień br.).

Więzy Francji i południowej Polski zostały wzmocnione również w dziedzinie turystyki, dzięki połączeniom lotniczym z Lourdes i Marsylią. Pomyślnie prezentują się również relacje Francji z Małopolską w sektorze biznesu – francuskie firmy chętnie realizują swoje inwestycje, a znajomość języka francuskiego jest dziś w Polsce znaczącym atutem.

Kończąc powitanie, gospodarz wyraził radość z piłkarskich osiągnięć Francji w tegorocznych Mistrzostwach Świata…

Dodajmy, że to właśnie Francuzi powtórzyli swój sukces sprzed 20 lat sięgając po puchar Mundialu! W niedzielnym meczu Francja pokonała reprezentację Chorwacji z wynikiem 4:2.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie