Nie żyje były prezydent USA George H.W. Bush

W wieku 94 lat zmarł George Helbert Walker Bush. Był 41. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Swój urząd pełnił w latach 1989–1993. W 1995 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Nie żyje były prezydent USA George H.W. Bush
Fot. Wiesław Majka

George Helbert Walker Bush urodził się 12 kwietnia 1924 roku w Milton, w stanie Massachusetts. Był republikaninem i przedsiębiorcą naftowym. Funkcję 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych sprawował jedną kadencję – w latach 1989–1993. Niecałe osiem miesięcy temu zmarła jego żona – Barbara. Był ojcem innego prezydenta USA – George'a Waltera Busha.

20 lipca 1995 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W uzasadnieniu tej decyzji możemy przeczytać:

„George Bush pilot bojowy w czasie II wojny światowej, wyróżniony wysokimi odznaczeniami za męstwo, działacz gospodarczy i polityk stanu Texas, szef Centralnej Agencji Wywiadowczej w latach 1976–1977, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, od 1988 roku kontynuator polityki Ronalda Reagana na stanowisku prezydenta państwa, w latach 1988–1992. Człowiek nieposzlakowanych zasad moralnych i rodzinnych a zarazem przyjaciel naszego narodu, taki, którego poznaliśmy w biedzie.

Wśród rozmaitych form pomocy, jaką za jego staraniem otrzymał nasz kraj od Stanów Zjednoczonych, szczególne miejsce zajmuje inicjatywa George'a Busha mająca na celu poprawę katastrofalnych warunków ekologicznych Krakowa, która doprowadziła do tego, że mamy w Krakowie:

  • nowoczesny system monitoringu atmosfery,
  • stacje wczesnego ostrzegania na rzekach będących źródłem wody surowej dla wodociągów miejskich,
  • niezmiernie ważny dla redukcji zanieczyszczenia powietrza zespół urządzeń mokrego oczyszczania spalin w elektrociepłowni Skawina,
  • strategiczny dla Krakowa program zwalczania niskiej emisji.

Ważnym wydarzeniem w historii naszego miasta były wizyty George'a Busha, jakie złożył w Krakowie w latach swojej prezydentury. Wizyty te podnosiły prestiż i znaczenie naszego miasta, w kraju i za granicą. Uznanie George'a Busha honorowym obywatelem Krakowa jest zrozumiałym wyrazem naszej przyjaźni, jaką żywi dla tego wybitnego człowieka i męża stanu, społeczeństwo Krakowa”.

W związku ze śmiercią 41. Prezydenta USA, Konsulat Generalny w Krakowie wystawił księgę kondolencyjną, do której mogli wpisywać się krakowianie. 5 grudnia konsulat odwiedził Prezydent Jacek  Majchrowski, składając kondolencje na ręce Konsula B. Bix Aliu.

We wpisie do księgi Prezydent zaznaczył, że wraz ze śmiercią George’a H.W. Busha „Polska straciła przyjaciela i orędownika, który wspierał ją w trudnych momentach przemian politycznych i gospodarczych.”  Podkreślił również , że „w Krakowie stratę odczuwamy szczególnie boleśnie, miasto żegna się bowiem z jednym ze swoich najwybitniejszych honorowych obywateli.”

kondolencje

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie