Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Paragraf na fotografię

Galeria Onamato zaprasza na wystawę fotograficzną Jakuba Pierzchały „Zespół cech fizycznych". Wystawa ma dotykać problemu prawa do wizerunku z perspektywy fotografa i będzie powiązana z dyskusją na ten temat.

To miała być zupełnie inna wystawa. Jednak napotkane już na samym początku trudności zwróciły ją na inny tor: - Pierwotny plan zakładał pokaz bogatej dokumentacji fotograficznej z wydarzeń Galerii Onamato. Dwuletnia współpraca z Jakubem Pierzchałą wskazała nam problem wspólny dla fotografów i instytucji kultury. Niejasność podstaw prawnych wiążąca się z obecnością twarzy anonimowych uczestników na zdjęciach, krępuje nie tylko swobodę twórczą fotografów ale także utrudnia publiczny dostęp do relacji z wydarzeń – mówi Katarzyna Piekło z Galerii Onamato.

Tytuł wystawy – "Zespół cech fizycznych" jest fragmentem z prawniczej definicji wizerunku: „Zależy nam na pobudzeniu dyskusji o coraz częściej egzekwowanych, ale również wielokrotnie nadużywanych prawach anonimowych bohaterów zdjęć. Coraz częściej paragrafy zaczynają krępować wolność twórczą artystów i narażać na poważne sankcje, niejednokrotnie niewspółmierne do rzeczywistej szkodliwości czynu, a także ograniczają możliwości placówek kulturalnych" – piszą organizatorzy wydarzenia.

Wystawa porusza zagadnienie niejednoznaczności, płynności w interpretacji prawa, która działa w obu kierunkach. Czasem każdy z nas czuje się inwigilowany przez wszędobylskie kamery, aparaty i monitoring we własnym mieście, z kolei artysta nie ma możliwości swobodnego tworzenia. Nie może wykorzystywać obrazu, na którym jest inny człowiek bez jego zgody. Spróbujmy rozstrzygnąć gdzie leży granica.

Zaprezentowane zostaną zdjęcia z minionych wydarzeń w Galerii Onamato, na których rozpoznawalne, ostre postaci gości zostały wycięte. Na ich miejsce został wklejony materiał, prze który widać umieszczone kilka centymetrów niżej rozmyte sylwetki bohaterów zdjęć, którzy zamieniają się w zjawy, bez wyrazu twarzy i cech charakterystycznych.

Oprócz ekspozycji, zaplanowano zorganizowanie w przestrzeni Galerii otwartych dyskusji z udziałem zaproszonych autorytetów z dziedziny fotografii i prawa.

- Jako działacze kultury poczuwamy się w obowiązku podjęcia tego unikanego tematu, zwłaszcza, że od dziecka wpajana jest nam wartość kultury oraz jej rozpowszechnianie i propagowanie. Postawmy sobie wspólnie pytanie: Jak mamy to robić, kiedy legalność dokumentacji fotograficznej wykonywanej wśród ludzi stoi na granicy prawa? – dodaje Katarzyna Piekło.

Otwarcie wystawy odbędzie się 18 października w Galerii Onamato (ul. Bracka 7/4). W ten sposób galeria będzie także świętować swoje drugie urodziny.

 

Na zdjęciu: instalacja Aleksandry Toborowicz "Gwar Chmar".


JAKUB PIERZCHAŁA – artysta, fotograf, grafik, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autor licznych wystaw fotograficznych zbiorowych i indywidualnych. Od 2011 roku zajmuje się dokumentacją fotograficzną większości wydarzeń w Galerii Onamato.

pokaż metkę
Autor: PAULINA POLAK
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-10-04
Data aktualizacji: 2013-10-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź