Dokument archiwalny

Bezpieczny Stok

To już XIII akcja „Bezpieczny Stok” Polskich Stacji Narciarstwa i Turystyki. Dedykowana jest najmłodszym użytkownikom stoków narciarskich – dzieciom i młodzieży szkolnej. W jej ramach przeprowadzone zostały już prelekcje w szkołach w województwie łódzkim oraz w Zielonej Górze.

Bezpieczny Stok
Fot. PSNiT

Kolejnym etapem będą wydarzenia na stokach - pięć z nich odbędzie się jeszcze tego roku w terminie 22-31 grudnia, zaś druga część przewidziana jest na okres feryjny (od stycznia do marca 2018 r.). Z uwagi na intensywne oblężenie stoków w tym czasie zostanie przeprowadzonych aż 15 akcji z udziałem ratowników GOPR i TOPR.

Młodzi fani sportów zimowych dowiedzą się, jak odpowiednio przygotować się do jazdy przed sezonem.

            -Bardzo ważne jest, by przed wyruszeniem na stok, sprawdzić stan naszego sprzętu. – mówi Sylwia Groszek, rzecznik prasowy PSNiT. – Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że o swoje bezpieczeństwo można zadbać jeszcze przed założeniem na nogi nart czy deski snowboardowej. Najpierw sprawdźmy, czy nie wymagają one serwisowania i czy posiadamy cały niezbędny ekwipunek, a przede wszystkim kask. Będziemy nieraz podkreślać, że jest to kluczowy element naszej ochrony i niezmiernie ważne jest jego odpowiednie dopasowanie.

Podczas akcji „Bezpieczny stok” organizatorzy zwracają też uwagę na narciarską etykietę. Zachowując się odpowiednio na stoku jesteśmy w stanie wyeliminować wiele potencjalnych zagrożeń i sprawić, by sezon był dla nas bezpieczną zabawą.

            -To przede wszystkim zachowanie zgodne z normami FIS – Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ich znajomość usprawnia poruszanie się po stokach i zwiększa bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Naczelną zasadą jest, by zawsze dostosowywać prędkość do swoich umiejętności i warunków na stoku oraz stosować się do rozmieszczonych oznakowań tras i oznaczeń przy nich. O tym muszą pamiętać wszyscy użytkownicy tras, nie tylko młodsza część, dlatego, choć przekaz kierujemy głównie do dzieci i młodzieży, chcemy trafić także do ich rodziców i pozostałych narciarzy i snowboardzistów.

Akcję wspiera mi.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, TOPR, GOPR oraz Policja, a jej  szczegółowy harmonogram lekcji oraz akcji na stokach wkrótce zostanie udostępniony na stronie www.bezpiecznienastokach.pl oraz na fanpage’u Bezpiecznie na stoku (facebook.com/bezpiecznystok).

Terminy i miejsca akcji w 2017 r.:

22 XII Kotelnica Białczańska

26 XII Stajkowa w Krościenku

28 XII Kiczera SKI k. Rymanowa

30 XII Henryk SKI

31 XII Kamianna – Beskid Niski k. Krynicy Zdroju

psnit-baner-7.png

Tagi: zima, sport

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JERZY GĄSIOROWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Sportu