Krakowska Olimpiada Młodzieży

KOM - logo

Przejdź do:

OPISU PROGRAMU >>>

AKTUALNOŚCI >>>

ARCHIWUM >>>

KOM NA ŻYWO >>>

 

Krakowska Olimpiada Młodzieży to miejski program sportowy, który wzoruje się na Igrzyskach Olimpijskich. Celem programu jest rozbudzenie u młodzieży ducha rywalizacji sportowej opartej na całorocznym, uczciwym współzawodnictwie międzyszkolnym. Rywalizacja odbywa się na różnych poziomach wiekowych i jest organizowana w konkurencjach indywidualnych, zespołowych oraz mini-grach. Szkoły podstawowe uczestniczą w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, gimnazjaliści w Gimnazjadzie, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - w Licealiadzie. Dla najlepszych szkół w rankingu przewidziane są atrakcyjne nagrody, w tym sprzęt sportowy. Nagrody wręczane są podczas uroczystej gali podsumowującej współzawodnictwo, w której udział biorą uczestnicy, reprezentacje szkół, przedstawiciele Miasta oraz honorowi goście. Program Krakowska Olimpiada Młodzieży w całości finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Krakowa.

W okresie od 17 do 21 grudnia br. odbywały się eliminacje chłopców oraz półfinały dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych w siatkówce. Finał tych rozgrywek odbędzie się 8 stycznia- weźmie w nim udział 8 drużyn ( 4 damskie i 4 męskie ).

W pierwszym tygodniu grudnia obył się drugi etap eliminacji koszykówki chłopców w ramach IMS. W styczniu odbędą się półfinały tych rozgrywek.

Dodatkowo w środę odbył się finał piłki ręcznej szkół ponadginazjalnych. W półfinałach dziewcząt obyło się bez niespodzianek. Faworyci czyli I LO Sportowe i XI LO pewnie awansowali do finału. W meczu o 3 miejsce SMS LO M. Gortata podejmował III LO. Mecz był niezwykle wyrównany a o zwycięstwie zadecydowała 1 bramka, na korzyść Gortata.
W Półfinałach chłopców „horror” zaserwowały nam drużyny III LO i ZS Łączności. Pierwsza połowa remis 5:5, druga remis 11:11 i dopiero dogrywka sprawiła, że III LO na 5 sekund przed końcem wyrwało finał! Rozgoryczeni „Łącznościowcy” słabo wyszli na mecz o brąz ale w drugiej połowie spotkania pokazali, że nie przypadkowo znaleźli się w finałowej czwórce i ostatecznie wygrali 13:11 z XII LO.
I LO Sportowe nie zawiodło swoich nauczycieli i kibiców i pewnie wygrało rywalizację w obu kategoriach.

Dodatkowo miły akcent z zawodów wojewódzkich w badmintonie. W tym roku krakowskie szkoły „zlały” pozostałe szkoły z naszego województwa w zawodach badmintonowych. Nasi mistrzowie i wicemistrzowie nie mieli sobie równych w Igrzyskach Dzieci oraz Licealiady. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej GM M. Gortata wygrało w kategorii chłopców a pozostałe szkoły uplasowały się poza podium.

Igrzyska Dzieci:
SP 47 – złoto w obu kategoriach
SP 43 – srebro w kat. chłopców
KSP Jadwiga – srebro w kat. dziewcząt

IMS:
GM M. Gortata – złoto w kat. chłopców

Licealiada:
SMS LO M. Gortata – złoto w kat. dziewcząt i srebro w kat. chłopców
VIII LO – złoto w kat. chłopców
I LO – srebro w kat. dziewcząt

W poniedziałek 26.11 obyły się finały drużynowego tenisa stołowego w ramach IMS. W rozgrywkach tych tradycyjnie zwyciężyli reprezentanci SP 114 i SP 153. W rozgrywkach wzięło udział 12 szkół dziewcząt i 25 szkół chłopców. Zawody te kończyły rozgrywki tenisa stołowego na poziomie miasta Krakowa.

We wtorek 27.11 obyły się dwa finały:

  • pierwszy rozgrywany był na basenie AWF Kraków, gdzie rywalizowali chłopcy ze szkół podstawowych klasy 4-6. Podobnie jak wśród dziewcząt najlepsi okazali się uczniowie SP 75, którzy zdobyli najwięcej medali. W sumie w zawodach wzięło udział ponad 300 uczestników.
  • drugi finał odbył się w hali COM COM ZONE, gdzie dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych rywalizowały w badmintona. Spośród 22 szkół najlepsze okazały się dziewczęta z SMS LO M. Gortata. 

W środę 28.11 odbyły się natomiast zawody dla chłopców, również w badmintona. Z grona 25 zespołów najlepsi byli chłopcy z VIII LO, którzy podobnie jak rok temu nie dali szans swoim rywalom.

Czwartek i piątek 29 i 30 listopada, to czas półfinałów piłki ręcznej chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Spośród 8 drużyn awans do finału uzyskały: III LO, XII LO, Zespół Szkół Łączności i I LO Sportowe.

19.11 w hali ZSOI nr 14 odbyły się zawody w indywidualnym tenisie stołowym w ramach IMS. W zawodach wzięło udział ponad 100 uczestników, którzy grali system do dwóch przegranych. Najlepsza "szóstka" uzyskała awans do zawodów wojewódzkich, które odbędą się w przyszłym roku.

od 19.11 do 23.11 w hali Com Com Zone odbywały się zawody badmintonowe w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W najmłodszej kategorii bezsprzecznie najlepsi byli uczniowie SP 47, którzy wygrali w obu kategoriach ( dziewcząt i chłopców ).W starszej kategorii zwyciężyli uczniowie z GM M. Gortata, którzy mieli w swoim składzie zawodnika uczestniczącego w mistrzostwach świata w swojej kategorii. U dziewcząt wygrało SP 18, które w finale pokonało SP 126 biorąc rewanż za porażkę w pierwszym meczu fazy grupowej. Po dwie najlepsze szkoły z każdej kategorii będzie reprezentować nasze miasto na zawodach wojewódzkich które odbędą się na przełomie listopada/grudnia.

 

ARCHIWUM

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JERZY GĄSIOROWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Sportu