Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków - stolicą biegaczy

4 500 osób, w tym ponad 90 niepełnosprawnych, weźmie udział w XI Cracovia Maraton (zawodnicy przebiegną dystans 42 km i 195 m), który odbędzie się w Krakowie w niedzielę (22 kwietnia).

Cracovia Maraton jest jednym z największych w Polsce, plasującym się w pierwszej setce światowych maratonów. Systematycznie rośnie liczba jego uczestników. Od 2002 roku w imprezie udział wzięło 1710 zagranicznych biegaczy z 55 krajów. Rekordzistą trasy jest Kenijczyk Julius Kipkorir Kilimo – 2:11.26,  najlepszy wynik wśród kobiet uzyskała Ukrainka Tatiana Gamera-Szmyrko – 2:28.14.

Zwycięzca XI Cracovia Maraton zostanie wyłoniony na zmodyfikowanej trasie, ze startem na deptaku przy al. 3 Maja i metą na ul. Reymana. Trasa prowadzi z Błoń Krakowskich przez Stare Miasto, Rynek Główny, Aleje Trzech Wieszczów, Bulwary Wiślane aż do Nowej Huty i z powrotem na Błonia. Rywalizacja rozpocznie się tradycyjnie o godz. 9.30. Dwie minuty wcześniej (9:28) wystartują osoby niepełnosprawne na wózkach. Trasa ma atest Międzynarodowego Stowarzyszenia Maratonów i Biegów Długodystansowych (AIMS) oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA). Nagrodą główną jest samochód FIAT Punto.

W pobliżu startu i mety – na parkingu Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana – zlokalizowano Miasteczko Maratonu ze sceną, na której odbędzie się dekoracja zwycięzców. W Miasteczku, od godz. 12:00 w sobotę i od godz. 8:00 w niedzielę, będzie działać Biuro Prasowe. Pod trybunę wschodnią stadionu - wejście z ul. Reymana - zapraszamy na EXPO, czynne: w piątek (15:00-20:00), sobotę (10:00-20:00) i niedzielę (7:00-14:00).

Impreza nie byłaby możliwa do przeprowadzenia bez pomocy wolontariuszy będą brali udział w zabezpieczeniu tej trasy, podejmą pracę w punktach pomocy medycznej i masażu leczniczego oraz w Biurze Zawodów. Do organizacji włączy się m.in. 100 harcerzy, 150-osobowe grupy wolontariuszy Towarzystwa Sportowego Wisła i Stowarzyszenia „Siemacha". A także 130 słuchaczy Szkoły Policealnej Integracyjnej Masażu Leczniczego nr 2.

Wydarzenie jest organizowane przez Gminę Miejską Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Dodatkowe informacje m.in. o trasie maratonu oraz o zmianach w komunikacji miejskiej są dostępne na stronie internetowe: www.cracoviamaraton.pl i www.zis.krakow.pl oraz www.zikit.krakow.pl. (KF

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-04-22
Data aktualizacji: 2012-04-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź