Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sztuczne pola elektromagnetyczne (PEM) pod kontrolą – przykład francuski

Nieuchronnie kończy się czas wakacji. Przed mieszkańcami Krakowa początek roku szkolnego, jesień, deszcz i coraz mniej słońca. Tym bardziej warto pomyśleć o kolejnych wakacjach… tym razem może warto wybrać nowy kierunek - Polinezja Francuska?

Od 2017 roku, kraj ten kojarzony jest nie tylko z egzotycznymi wakacjami. Polinezja Francuska rozpoczęła właśnie ważną kampanię edukacyjną mającą na celu podniesienie świadomości opinii publicznej na temat sposobów zmniejszenia narażenia na promieniowanie elektromagnetyczne z urządzeń elektronicznych, telefonów komórkowych i urządzeń bezprzewodowych. Kampania medialna Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Cyfrowej w Polinezji Francuskiej (DGEN) obejmuje filmy i grafiki promowane na platformach telewizyjnych, radiowych i społecznościowych. Film "Fale elektromagnetyczne: dobre praktyki" przedstawia w prostym przekazie jak powszechna elektronika domowa - na przykład router Wi-Fi, konsola do gier wideo, czy bezprzewodowy monitor dla niemowląt - emituje promieniowanie elektromagnetyczne wysokich częstotliwości.

www.service-public.pf/dgen/
Źródło: www.service-public.pf/dgen/

Nowe prawo, przyjęte przez rząd Polinezji Francuskiej pod koniec 2016 roku zakazuje m.in. reklamy telefonów komórkowych dzieciom poniżej 14 roku życia, zabrania reklamowania telefonów komórkowych bez wskazania, w jaki sposób zminimalizować narażenie głowy na PEM, zabrania montowania nadajników łączności bezprzewodowej w przedszkolach i żłobkach oraz wskazuje jak zmniejszyć narażenie pracowników na nadmierną ekspozycję na pola elektromagnetyczne.

Najważniejsze zmiany przepisów, które weszły w życie w grudniu 2016 roku dotyczą następujących obszarów zaprezentowanych poniżej.

  • Zakaz reklamy, który promuje sprzedaż lub używanie telefonu komórkowego przez dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia.
  • Reklama powinna wyraźnie i czytelnie wskazywać ograniczenie ekspozycji PEM na głowę (pod karą grzywny).
  • Telefony komórkowe nie mogą być sprzedawane bez akcesoriów ograniczających narażenie głowy na PEM.
  • Zalecenia dotyczące ograniczenia narażenia głowy na PEM i poziomu SAR powinny być czytelne i zrozumiałe dla użytkownika.
  • Zabrania się instalowania i użytkowania urządzeń bezprzewodowych emitujących PEM w przedszkolach i miejscach przeznaczonych do odpoczynku i aktywności dzieci poniżej trzeciego roku życia.
  • Urządzenia bezprzewodowe emitujące PEM należy przestawić na tryb „OFF” w szkole podstawowej, chyba że są specjalnie używane do poznawania cyfrowych umiejętności przez uczniów.
  • Rząd wdraża pomiar i monitorowanie poziomu narażenia obywateli na sztuczne pola elektromagnetyczne na terenie całej Polinezji Francuskiej.

Dodatkowo rząd Polinezji Francuskiej opublikował "Przewodnik dotyczący najlepszych praktyk" zawierający szczegółowe zalecenia mające na celu ograniczenia narażenia na PEM dzieci i młodzieży. Znalazły się w nim konkretne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i lekarzy, m.in:

  • Nie zaleca się korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci poniżej 15 roku życia.
  • Należy zachować odpowiednią odległość telefonu komórkowego od głowy.
  • Nawiązywanie połączeń głosowych powinno odbywać się przy użyciu przewodowego zestawu słuchawkowego w celu zmniejszenia narażenia mózgu na PEM.
  • Urządzenia mobilne należy trzymać z dala od elektronicznych implantów (rozruszników serca, pomp insulinowych, neurostymulatorów itp.), ponieważ może zakłócać działanie urządzenia medycznego.
  • Nie należy dzwonić w miejscach słabego zasięgu.
  • Należy unikać noszenia telefonu komórkowego w kieszeni spodni.
  • Należy preferować połączenia SMS-owe, zamiast połączeń głosowych.
  • Należy unikać rozmów podczas szybkich podróży (w samochodach lub innych pojazdach), ponieważ telefon musi emitować PEM w pełnym zakresie, aby móc kolejno łączyć się z różnymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej w celu utrzymania połączenia.
  • Należy przebywać przynajmniej 1,50 metra od urządzenia Wi-Fi lub routera, a następnie wyłączyć go na noc. Dodatkowo warto wybrać opcję połączeń kablowych (sieci Ethernet) lub światłowodowych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa w 2016 roku wydał również broszurę informacyjną dla mieszkańców na temat ochrony przed polami elektromagnetycznymi, a w niej przedstawił m.in. sposoby jak ograniczyć poziom zanieczyszczenia PEM oraz przypomniał, że zgodnie z art. 86 Konstytucji RP „Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie”. W broszurze zaproponowano proste wskazówki, jak codziennymi czynnościami zadbać o zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia sztucznymi PEM w najbliższym otoczeniu czyli poprzez:

  • ograniczanie rozmowy przez telefon komórkowy do niezbędnego minimum;
  • wyłączanie w telefonie: Wi-Fi, Internetu mobilnego (3G/4G) i Bluetooth, synchronizacji danych, kiedy to możliwe (dzięki temu, dłużej wytrzyma również bateria);
  • włączanie na noc w telefonie, tablecie trybu samolotowego tzw. Offline (telefon nadal będzie działał jak budzik);
  • wyłączanie routera Wi-Fi, jeśli z niego się nie korzysta, zwłaszcza na noc (niektóre routery można zaprogramować, aby automatycznie wyłączały się o określonej godzinie);
  • preferowanie Internetu przewodowego, a korzystanie okazjonalnie z Internetu mobilnego (łącze przewodowe, a zwłaszcza światłowodowe jest bezpieczniejsze, stabilniejsze i szybsze, niż bezprzewodowe).

Czyli Kraków jest „EkoCyfrowy” jak Polinezja Francuska?

pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK STAPUREWICZ
Podmiot publikujący: Wydział Kształtowania Środowiska
Data publikacji: 2017-09-05
Data aktualizacji: 2018-01-02
Powrót