Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rakotwórcze działanie telefonów komórkowych?

Na początku lutego br. zostały opublikowane wyniki Narodowego Programu Toksykologii (NTP) finansowanego przez rząd amerykański potwierdzające możliwe działanie rakotwórcze telefonów komórkowych (link: https://ntp.niehs.nih.gov/ntp/about_ntp/trpanel/2018/march/tr595peerdraft.pdf).

aagv
Źródło: www.ntp.niehs.nih.gov

Największe badanie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na zwierzętach w zakresie wpływu promieniowania elektromagnetycznego (PEM) z telefonów komórkowych na poziomach zbliżonych do tych, które doświadczają ludzie, pokazało wzrost liczby nowotworów tego samego rodzaju u zwierząt do nowotworów występujących u ludzi, którzy przez dziesięciolecia lub więcej byli zwykłymi użytkownikami telefonów komórkowych. Odkrycia wyraźnie potwierdziły, że chroniczne narażenie na promieniowanie o częstotliwości radiowej może powodować niepożądane skutki biologiczne.

Amerykańskie badanie o wartości 25 milionów dolarów zostało starannie zaprojektowane, aby potwierdzić długo utrzymywane założenie, że niejonizujące promieniowanie o częstotliwości radiowej nie może wywoływać skutków zdrowotnych na niskich "nietermicznych" poziomach. Jednak w tym badaniu wyniki potwierdziły wzrost liczby nowotworów u zwierząt narażonych na poziomy ekspozycji PEM, które uważa się powszechnie za bezpieczne.

Wyniki Narodowego Programu Toksykologicznego wskazują na wzrost liczby różnych form raka oraz chorób serca i tarczycy u zwierząt, które są narażone przez większość swojego życia na te same poziomy promieniowania elektromagnetycznego, które ludzie otrzymują dzisiaj z telefonów komórkowych i innych bezprzewodowych urządzeń nadawczych trzymanych blisko ciała.

Opierając się na tych i innych opublikowanych ostatnio wynikach badań, wydaje się, że gdyby problem dotyczył innego produktu, np. lekarstwa – natychmiast zostałby usunięty z rynku, a opinia publiczna zostałaby odpowiednio poinformowana.  Jednak to dotyczy telefonów komórkowych – tak powszechnie użytkowanych, również przez dzieci.

Amerykańska Akademia Pediatryczna wielokrotnie apelowała o aktualizację przestarzałych limitów ekspozycji na PEM w celu odpowiedniej ochrony zdrowia dzieci podając  jednocześnie wskazówki jak ograniczyć narażenie dzieci na PEM (link: https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/all-around/Pages/Cell-Phone-Radiation-Childrens-Health.aspx).  

aaa
Źródło: www.aap.org

Telefony komórkowe nie są zabawkami, ale są dwukierunkowymi urządzeniami nadającymi i odbierającymi fale elektromagnetyczne. Rządy niektórych krajów, takich jak m.in. Francja, Izrael, Indie i Szwajcaria zalecają zmniejszenie narażenia na promieniowanie z telefonów komórkowych.  

Również miasto Kraków opublikowano uaktualnioną broszurę dla mieszkańców wskazując na konieczność ograniczania narażenia na nadmierne poziomy promieniowania elektromagnetycznego z telefonów komórkowych i innych urządzeń bezprzewodowych.

Jak ograniczyć osobistą ekspozycję na sztuczne pola elektromagnetyczne? Można to zrobić indywidualnie poprzez:

  • ograniczanie rozmów przez telefon komórkowy, smartfon, smartwatch do niezbędnego minimum;
  • wyłączanie zawsze, gdy się z nich nie korzysta, funkcji: Bluetooth, Wi-Fi, Synchronizacji danych, Danych komórkowych;
  • włączanie na noc trybu samolotowego tzw. Offline (urządzenie nadal będzie działało jak budzik);
  • wyłączanie w routerze, zwłaszcza na noc, Wi-Fi (niektóre routery można zaprogramować, aby automatycznie wyłączały/włączały się o określonej godzinie);
  • priorytetowo wybieranie Internetu przewodowego, a z mobilnego korzystanie okazjonalnie (łącze przewodowe, a zwłaszcza światłowodowe jest bezpieczniejsze, stabilniejsze i szybsze, niż bezprzewodowe);
  • wybieranie telefonu bezprzewodowego DECT i niani elektronicznej z funkcją ECO (ograniczającą poziom emisji PEM);
  • korzystanie z przewodowego zestawu słuchawkowego, w celu oddalenia od głowy i ciała źródła emisji PEM;
  • użytkowanie urządzenia bezprzewodowego z dala od kobiety w ciąży oraz w przypadku dzieci i młodzieży – od głowy i podbrzusza;
  • ograniczanie do niezbędnego minimum użytkowania urządzeń bezprzewodowych przez dzieci do lat 14;
  • czytanie instrukcji urządzeń bezprzewodowych i zachowywanie podczas użytkowania zalecanych przez producentów odległości od ciała i głowy.

 
Broszura „Pola elektromagnetyczne. Informacje dla mieszkańców” w pdf (link).

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK STAPUREWICZ
Podmiot publikujący: Wydział Kształtowania Środowiska
Data publikacji: 2018-02-23
Data aktualizacji: 2018-03-06
Powrót