Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Benedyktyńskie Lato Muzyczne

Termin: czerwiec-sierpień 2010 r.


„Benedyktyńskie Lato Muzyczne” powstało z połączenia dwóch wydarzeń muzycznych odbywających się w opactwie tynieckim: Tynieckich Recitali Organowych ‑ kontynuowanych od 1972 roku oraz zapoczątkowanego w 2008 roku Festiwalu Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy.
 
 
 
Nowa formuła Festiwalu ma stanowić unikalną syntezę wartości najważniejszych i uniwersalnych, a wynikających z połączenia genius loci wzgórza tynieckiego z jego tysiącletnią historią, otwarciem na współczesne idee, potrzeby ludzi oraz szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego i tradycji benedyktyńskiej. Tegoroczne motto„Szukaj pokoju i idź za nim” to słowa św. Benedykta z Prologu Reguły, ukazujące ostateczną perspektywę, roztaczającą się przed osobą wkraczającą na drogę życia klasztornego. Pokój jest centralną wartością benedyktyńską i ma charakter dynamiczny: nie jest czymś oczywistym i danym, ale wymaga aktywności, konsekwencji i wysiłku. Nie przekreśla to bynajmniej jego wartości – wręcz przeciwnie, czyni go szczególnie upragnionym i mile widzianym.
 
Festiwal Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy
 
Klasztory benedyktyńskie były od wieków miejscem rozkwitu kultury, w tym i muzyki, która jest świetnym medium ukazującym różnorodne formy pokoju ‑ wartości tak pożądanej w dzisiejszych czasach. Festiwal da możliwość wysłuchania utworów, które brzmiały lub brzmią nadal w klasztornych wnętrzach. A wszystko dzięki zaproszonym chórom z różnych krajów– żeńskiemu Mediae Aetatis Sodalicium z Rzymu i męskiemu z St. Florian, które zaprezentują najstarszy typ muzyki kościelnej, niezmiennie rozbrzmiewający w tynieckim klasztorze, czyli chorał gregoriański – w naturalny sposób przynoszący poczucie pokoju sercom słuchających i duchowo się weń włączających. Polski Chór Organum wraz Zespołem Instrumentalnym Ricercar przedstawi antologię chóralnej muzyki polskiej od monodii pisanych w skalach gregoriańskich w XI i XII wieku, poprzez wokalną i wokalno-instrumentalną polifonię renesansu i baroku, z ducha cecyliańską muzykę schyłku XIX wieku, aż po dzieła kompozytorów współczesnych. Dopełnieniem chorałowych propozycji Festiwalu będą występ belgijskiego zespołu Cannamella nawiązującego do muzycznej tradycji tamtejszych opactw benedyktyńskich oraz koncert Lorenzo Monteza OSB, mnicha-harfisty z opactwa Monte Cassino, klasztoru założonego przez samego św. Benedykta.
 
Recitale Organowe w Tyńcu
 
W sierpniu w trakcie czterech koncertów stanowiących część organową Festiwalu, będących niejako czterema odsłonami literatury organowej niemal pięciu stuleci, w wykonaniu wirtuozów, reprezentujących różne szkoły europejskiego wykonawstwa organowego, będziemy mieli do czynienia z muzyką wyraźnie opartą o system dur-moll oraz pisaną w skalach, będących współczesnymi mutacjami systemu równomiernej temperacji.
 
Paleta programowa proponowanych słuchaczowi koncertów prezentuje się niezwykle bogato, a przede wszystkim bardzo zróżnicowanie. Spoiwem i punktem kulminacyjnym staje się tu twórczość wielkiego Bacha, w którego osobie komponenty rozwoju warsztatu kompozytorskiego, sztuki wykonawczej i improwizatorskiej będące wypełnieniem Festiwalowego programu znajdują prawdziwe apogeum. Gdyż „do Bacha wszystko zmierza i wszystko bierze od niego początek”.
 

Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jego Eminencja Prymas Benedyktynów Notker Wolf
Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara
Burmistrz Niepołomic Roman Ptak
 
Patronat medialny:                   
TVP3 Kraków, Radio Małopolska Kraków, Gość Niedzielny, Dziennik Polski, portale: krakow.pl, modnykrakow.pl, wiara.pl, opoka.org.pl
 
 
 
Więcej informacji oraz program wydarzeń można znaleźć na stronie: www.benedyktyni.eu