V Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów
Termin: | 6-10 grudnia 2016 r. |
Telefon: | 12 422 15 30 |
Fax: | 12 422 23 41 |
Email: | sekretariat@zelenski.krakow.pl |
Konkurs odbędzie się w dniach 7-10.XII. 2016 roku.
Organizatorem jest Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.
Konkurs objęty został patronatem przez Centrum Edukacji Artystycznej, Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz Filharmonię Krakowską.
Celem konkursu jest promocja muzyki skrzypcowej wśród młodych ludzi, lecz także zapoznanie młodzieży z polską twórczością lutniczą, a zwłaszcza z arcydziełami krakowskich lutników z rodziny Grobliczów, żyjących i tworzących w XVI-XVIII wieku.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkól średnich.
Przesłuchania są dwuetapowe i odbywają się w dwóch grupach wiekowych.
Program konkursu oparty jest na obowiązującym uczniów programie szkoły średniej, jednocześnie umożliwia wszechstronną prezentację umiejętności instrumentalnych młodych skrzypków. W pierwszym etapie muzycy wykażą się sprawnością techniczną (kaprysy Wieniawskiego i Paganiniego), rozumieniem struktury wykonawczej w muzyce baroku (Telemann i Bach), a także najważniejszą u skrzypka umiejętnością kształtowania pięknego dźwięku (wolne części koncertów Mozarta). Drugi etap będzie sprawdzianem ich dojrzałości artystycznej (koncert i utwór wirtuozowski).
W skład jury wejdą wybitni skrzypkowie i pedagodzy, przedstawiciele wiodących ośrodków muzycznych w Polsce. Będą to profesorowie: Wiesław Kwaśny –przew. jury , Marcin Baranowski(Poznań), Izabela Ceglińska (Łódź), Paweł Radziński (Bydgoszcz), Jan Stanienda (Warszawa).
W konkursie nie mogą brać udziału uczniowie jurorów.
Nagrodą dla laureata I miejsca będą skrzypce mistrzowskie zbudowane przez Jana Pawlikowskiego. Skrzypce wykonane zostaną na wzór instrumentów tworzonych przez krakowskiego XVII - wiecznego lutnika Marcina Groblicza.
Nagrodą główną będzie również koncert laureata w Sali Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Kolejne nagrody to Nagroda Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w postaci udziału w Mistrzowskich Kursach Interpretacji w Lusławicach, Stypendium Fundacji Pro Musica Bona i inne.
Przesłuchania konkursowe, koncert inauguracyjny oraz koncert laureatów odbywać się będą w Sali Koncertowej PSM II st w Krakowie przy ulicy Basztowej 9.
Poprzednie edycje konkursu cieszyły się dużym zainteresowaniem. W każdej edycji uczestniczyło 70-80 skrzypków z całej Polski, z którymi do Krakowa przyjechali ich nauczyciele, pianiści-akompaniatorzyi rodzice.
W gronie laureatów poprzednich edycji znaleźli się najbardziej obiecujący polscy skrzypkowie dzisiejszego młodego pokolenia, zwycięzcy i laureaci wielu innych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Aleksander Daszkiewicz, Marta Kowalczyk, Aleksandra Kuls, Anna Malesza, Aleksandra Bucholc, Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak.