projekt naukowo-kulturalny pn. Noc w bibliotece: Kultura Gruzińska
Wiodącym motywem każdej z dotychczasowych edycji projektu była prezentacja kultury wybranego kraju kontynentu europejskiego i azjatyckiego. Podczas tegorocznej imprezy realizowanej pod hasłem Noc w bibliotece: Kultura Gruzińska zapraszamy uczestników na wyjątkowe spotkanie z kulturą i historią odległego i niezwykle urzekającego zakątka Kaukazu.
Przygotowany program skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, studentów, pracowników uczelni i innych instytucji oświatowo-kulturalnych oraz wszystkich zainteresowanych Gruzją.
Wydarzeniu towarzyszył będzie cykl wykładów omawiających poszczególne obszary geograficzne i przyrodnicze państwa w zalewie Morza Czarnego. Na pasjonującej trasie poznamy stolicę Gruzji - Tbilisi, jedno z najstarszych miast na świecie, leżące na styku dwóch kultur i jego oryginalne zabytki jakimi są m.in. świątynia Matki Boskiej Metechskiej, Kościół ormiański, katedrę Sioni z krzyżem św. Niny czyli najważniejszą relikwią kościoła gruzińskiego.
Nasi Prelegenci wprowadzą uczestników w historyczny świat relacji polsko-gruzińskich, przybliżą dzieje starożytnej i współczesnej Gruzji oraz jej ustroju politycznego. Paneliści opowiedzą także o niespotykanej różnorodności rzeźby terenu, klimacie, florze i faunie.
Niezwykle bogatą historię i kulturę zabarwimy smakami kuchni gruzińskiej, której dania zaineresowani będą przygotowywali pod fachowym okiem Ketevan Prangulaishvili Młodej Ambasador Gruzji w Polsce.
Nasze spotkania ubarwi koncert gruzińskiego chóru akademickiego z Ilia State University, który będzie promował tradycję śpiewu polifonicznego oraz zobaczymy folklorystyczny pokaz muzyczno-taneczny w wykonaniu finalistów programu „MAM TALENT” – zespołu Lovzar.
Przygotowaliśmy również mini koncert unplugged, który poprzez muzykę i śpiew przeniesie słuchaczy do świata gruzińskiej biesiady, tradycji toastów, folkloru oraz wina. Nie zabraknie zarówno nowszych utworów, jak i tradycyjnych pieśni, niosących się od wieków po Kaukaskich halach i równinach.
W programie nie zabraknie również lekcji języka gruzińskiego, prowadzonej przez pełnokrwistych Gruzinów, którzy zaznajomią uczestników z unikalnym pismem i zasadami kaligrafii, nieporównywalnej z żadnym innym alfabetem świata.
Nasi goście - zarówno młodsi jak i starsi - będą mieli możliwość aktywnego uczestniczenia w warsztatach tanecznych i plastycznych. Spotkaniu towarzyszyć będą wystawy fotograficzne i książek.
Pragniemy nadmienić, że przedsięwzięcie nie ma charakteru komercyjnego, a wstęp na poszczególne imprezy jest bezpłatny.
Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia zostaną zamieszczone na stronie internetowej pod adresem.
http://www.bg.up.krakow.pl/noc_gruzinska/