Białe noce w bibliotece czyli tydzień z kulturą skandynawską
Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, już po raz ósmy, zaprasza do wyruszenia w podróż po kulturach świata.
Podczas tegorocznej imprezy pod hasłem Białe noce w bibliotece czyli tydzień z kulturą skandynawską zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z literaturą, kulturą, historią i nauką krajów skandynawskich: Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii.
Przygotowany program skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców: od najmłodszych – dzieci, młodzieży, aż po studentów, pracowników uczelni, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych Półwyspem Skandynawskim.
W programie m.in. cykl wykładów omawiających poszczególne obszary geograficzne i przyrodnicze: Laponię – krainę reniferów, Jutlandię z jej malowniczymi krajobrazami, a także Islandię – wyspę gejzerów, lodowców i wulkanów. Na pasjonującej trasie zaglądniemy też do skandynawskich stolic – Oslo – miasta Muncha i Ibsena, Kopenhagi – miasta syrenki i Sztokholmu – miejsca narodzin literatury dziecięcej.
Spróbujemy odkryć tajemnice świata Wikingów, mitologii skandynawskich i języka staronordyckiego, które stały się symbolami północnej części Europy.
Nie zabraknie również warsztatów – lekcji językowych, prowadzonych przez pełnokrwistych Skandynawów, którzy zaznajomią uczestników z unikalnym pismem i zasadami alfabetu runicznego, warsztatów plastycznych –najmłodsi przeniosą się do świata Trolli, a także warsztatów rękodzielniczych – nieco starsi odkryją co niezwykłego kryje w sobie islandzkie rękodzieło.
Jak na spotkanie w Bibliotece przystało, najważniejsze miejsce przewidziano dla literatury – naszych najmłodszych czytelników, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli zapraszamy na spotkanie z jednym z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich pisarzy książek dla dzieci Martinem Widmarkiem. O fenomenie skandynawskiej literatury dla dzieci, o jej trudnych w Polsce początkach i obecnej ogromnej popularności, opowiadała będzie Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci i tłumaczka literatury szwedzkiej na język polski.
Wszystkie imprezy mają charakter otwarty i są bezpłatne, jednak ze względów organizacyjnych na niektóre spotkania obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wyrusz z nami w pasjonującą podróż po Skandynawii!