Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Projekt edukacyjny 'Sobieski Parlament'

Dokładnie trzy lata temu w głowie jednego z uczniów II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie – Wojciecha Firka - narodził się pomysł na zabranie uczniów w podróż do świata polityki i wiedzy o społeczeństwie.

Termin: 8 stycznia 2018 r.

Uczeń, a dziś absolwent, wyszedł z inicjatywą, aby choć przez jeden dzień uczniowie mieli szansę zrozumieć, że stanowią bardzo ważne ogniwo w społeczeństwie, ponieważ tworzą jego przyszłość. Wojtek chciał, by nastolatki, które na co dzień borykają się z własnymi problemami choć przez jeden dzień spróbowali rozwiązać dylematy, z którymi zmagają się Ci, od których zależy los naszego kraju, jego bezpieczeństwo i panujące w nim zasad. Chciał, by młodzi posiadali możliwość decydowania i poczucia się jak prawdziwi posłowie w Parlamencie RP.

Razem z jedną z aktywnych nauczycielek II LO – dr Olgą Błyskal - stworzyli projekt symulacji obrad Parlamentu RP przekształcając je w Sobieski Parlament. Jego zasady są stosunkowe proste, jednak sam projekt wymaga od każdego uczestnika poświęcenia i dużego nakładu pracy.

Uczniowie II Liceum w Krakowie dobierają się w kilkunastoosobowe zespoły, tworząc klub poselski o wybranej przez nich nazwie, logo i poglądach. Następnie, pod przewodnictwem przewodniczącego klubu tworzą własny projekt ustawy na wylosowany temat. Kulminacją ich starań są obrady Sobieskiego Parlamentu pod przewodnictwem Marszałka oraz Prezydium, wybranego drogą konkursową. Podczas posiedzenia każdy klub ma szansę zaprezentować własny projekt ustawy i uczestniczyć w debatach, podczas których każdy poseł może wykazać się swoim wkładem w pracę na ustawą, broniąc jej założeń oraz umiejętnością dobrego przemawiania i argumentowania, ripostując wypowiedzi innych. Celem każdego z klubów jest zaakceptowanie przez resztę przygotowanego projektu ustawy podczas głosowania.

Takie zasady obowiązywały podczas pierwszej i drugiej edycji Sobieskiego Parlamentu i będą one obowiązywać również na tegorocznej, która odbędzie się już 8 stycznia. Główną nagrodą dla najlepszego mówcy II Sobieskiego Parlamentu – wyłonionego przez surowe jury - jest indeks na wymarzony kierunek studiów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Natomiast dla wszystkich uczestników, którzy brali udział w projekcie przewidziane są nagrody pocieszenia. Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Bezpośrednio w wydarzeniu bierze udział ponad 100 uczniów oraz zaproszeni goście.

„Celem projektu jest zachęcenie młodych do czynnego udziału w życiu społecznym i politycznym swojego miasta. Nasz projekt służy nie tylko uświadamianiu młodych ludzi czym jest demokracja i jak należy z niej korzystać, ale pozwala wcielić się w rolę posłów i poznać skomplikowany proces legislacyjny w Polsce”. – mówią organizatorzy.

Organizator:

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
pokaż metkę
Autor: JUSTYNA ZINKIEWICZ-GROCHOT
Podmiot publikujący: