Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Uroczystości WIOSNA SOLIDARNOŚCI upamiętniająca 30. rocznicę strajku w Nowej Hucie

Nowohucki strajk, rozpoczął się 26 kwietnia 1988 roku i trwał do chwili pacyfikacji w nocy 4/5 maja, po czym przekształcił się w strajk absencyjny i inne formy protestu. Następnie 17 maja powstał jawnie działający Komitet Organizacyjny, doprowadzając do reaktywowania działalności Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność”. Ten największy w kraju, po wielu latach oporu społecznego, protest solidarności hutniczej, został poparty przez organizacje opozycji, Lecha Wałęsę, uzyskał wsparcie od mieszkańców Krakowa, w szczególności od młodzieży, w tym NZS, WiP, FMW, KPN  i innych, a Episkopat Polski podjął misję mediacyjną z ówczesna władzą.  Wydarzenia te  miały przełomowy charakter dla naszego kraju, były WIOSNĄ SOLIDARNOŚCI.  Solidarność podjęła jawne działania. Ówczesna władza, zaczęła poszukiwać  porozumienia ze społeczeństwem. Sprzyjała nam sytuacja międzynarodowa. Wkrótce w 1989 roku rozpoczęły się demokratyczne przemiany ustrojowe w Polsce, doszło do częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu w dniu 4 czerwca 1989 r.

Termin: 2018 r.

Stowarzyszenie Sieć Solidarności, którego celem jest kultywowanie ideałów, wartości i tradycji ruchu społecznego SOLIDARNOŚĆ, pośród którego jest wielu uczestników i liderów tamtych wydarzeń, zaprasza do udziału i prosi o wsparcie, obchodów 30. rocznicy „WIOSNY SOLIDARNOŚCI ‘88”, poświęconych, w szczególności strajkowi, który miał miejsce w dniach 26.04 – 4/5 maja 1988 r.,  w Hucie im. Lenina, działaniom wspierającym strajk organizowanym przez Duszpasterstwo Hutników na Szklanych Domach, Wikariat Solidarności w Mistrzejowicach, wsparcie mieszkańców i młodzieży Krakowa, oraz całego kraju.
Program obchodów: 26 kwietnia 2018 – w rocznicę rozpoczęcia strajku:

  1. WYSTAWA „HUTA STANĘŁA” Muzeum PRLu. Wystawa otwarta od 25.04 do końca 2018 r.
  2. NOWOHUCKI SZLAK SOLIDARNOŚCI - Uroczystości złożenia kwiatów oraz przypomnienie historii i uczestników wydarzeń
  3. UROCZYSTOŚĆ 30. lecia WIOSNY SOLIDARNOŚCI ’88, w Nowohuckim Centrum Kultury, a następnie Koncert Muzyczny oraz Spotkanie Uczestników i osób wspierających strajk. 3 maja 2018 r. – Święto Konstytucji 3 Maja.
  4. KONFERENCJA „WIOSNA SOLIDARNOŚCI ‘88” w Polskiej Akademii Umiejętności. Org.: SSS , KRH i ZRM „Solidarność”, Instytut Historii UJ, IPN, PAU, z udziałem historyków oraz uczestników wydarzeń. 4 czerwca 2018 r. – Dzień Wolności
  5. UROCZYSTOŚĆ 30. lecia WIOSNY SOLIDARNOŚCI ’88 -oficjalne zakończenie obchodów połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych oraz Medali „Dziękujemy za wolność” a także koncertem muzycznym w Nowohuckim Centrum Kultury. 31 sierpień 2018 r. – Dzień Wolności i Solidarności

Z okazji obchodów Stowarzyszenie Sieć Solidarności wyda album „ZAPIS ZDARZEŃ. STRAJK ’88, płyty CD z zapisem filmów o Strajku ’88, wykonanych zostanie 30  notacji filmowych z  uczestnikami i osobami wspierającymi strajk, przygotowana będzie prezentacja multimedialna dla młodzieży, a w prasie, radiu, telewizji, a także w Internecie i na facebook’u będą publikowane materiały, filmy, zdjęcia, informacje o wydarzeniach historycznych oraz obchodach.

Patronat honorowany nad obchodami objął: Prezydent Miasta Krakowa, wsparcia finansowego udziela także Województwo Małopolskie a patronat medialny objęły redakcje: „Rzeczpospolita”, „Glos Nowej Huty”, „TVP Historia”. 


Stowarzyszenie Sieć Solidarności

Odpowiedzialni:

Edward E. Nowak – Prezes; tel. 600-00-57-23; edno@edno.pl

Stanisław Handzlik – Rzecznik Prasowy; tel. 604-210-742; stanislawhandzlik@gmail.com

Organizator:

Stowarzyszenie Sieć Solidarności
pokaż metkę
Autor: EDYTA MARKIEWICZ
Podmiot publikujący: