Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

110. rocznica powstania Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie, zaprasza na świętowanie swojego Jubileuszu.

W programie uroczystości m. in.:

- Teatr Ludowy: wystąpienia zaproszonych Gości, projekcja filmu ,, Poligrafik- zapisane w pamięci”, występy szkolnego chóru, urodzinowy tort.
- Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza: spotkanie absolwentów oraz wszystkich tych którzy tworzą współczesny wizerunek szkoły.

Termin: 29 listopada 2018 r.
Telefon: 12 648 49 03
Fax: 12 64991 55 w.11
Email: szkola@zspm.malopolska.pl
WWW: www.zspm.malopolska.pl

Historia szkoły spleciona jest nie tylko z dziejami drukarstwa krakowskiego, ale i z losem państwa polskiego oraz podwawelskiego grodu.

Założycielem szkoły był Wacław Anczyc, znany w świecie drukarskim i w środowisku krakowskim, rozumiał potrzebę profesjonalnego kształcenia przyszłych adeptów zaszczytnego zawodu drukarza.

Szkoła została założona 30 września 1908 roku i  otrzymała  nazwę: Uzupełniająca Zawodowa Szkoła Przemysłowa Gremium Stowarzyszenia Drukarzy i Litografów w Krakowie.

Nauka w szkole drukarskiej, zgodnie z jej statutem, była bezpłatna. Uczęszczali        do niej tylko chłopcy. Poziom nauczania był wysoki, uczniowie byli zdyscyplinowani, wielu  z nich osiągało najwyższe oceny.

Wacław Anczyc i Paweł Madejski, prezes Gremium Drukarzy i Litografów dołożyli wszelkich starań, by w odrodzonej ojczyźnie szkoła drukarska rozpoczęła działalność edukacyjną. Nastąpiło to dopiero w roku 1924/1925, otwarto wówczas dwie klasy Uzupełniającej Szkoły Zawodowej dla Drukarzy.

Następne lata przyniosły w dziejach naszej placówki wiele zmian. W szkole kształcono drukarzy, litografów, chemigrafów i fotografów, a od 1935 roku introligatorów. Była to szkoła ciesząca się bardzo dobrą opinią ze względu na wysoki poziom nauczania oraz świetną organizację.

Po II wojnie światowej w Poligrafiku pojawiły się uczennice, co było czymś zupełnie nowym. Dziewczyny wybierały zawody: introligatora, zecera, (składacza ręcznego).

Rok 1952 w dziejach naszej Alma Mater stanowi przełomową datę, ponieważ            w szkole, która od 43 lat kształciła „towarzyszy czarnej stuki drukarskiej”, rozpoczyna się także era przygotowywania młodzieży do pełnienia zaszczytnego zawodu księgarza.

18 maja 1974 roku, władze oświatowe nadały szkole imię profesora Zenona Klemensiewicza. Wręczono też wtedy na ręce dyrektora sztandar - ufundowany przez Dom Książki.

W ostatnich latach szkoła wzięła udział w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, który nosił tytuł: „Modernizacja i doposażenie bazy dydaktycznej kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Poligraficzno-Księgarskich im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie”. Uczestniczyła również w projekcie systemowym Województwa Małopolskiego realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 9.2.  

Od października 2012 roku ZSPK może się poszczycić dwoma „Oskarami Zawodowymi” za zajęcie I miejsc  w Polsce przez Technikum Poligraficzno-Księgarskie im. Zenona Klemensiewicza nr 20 w Krakowie w obszarze poligraficzno-drukarskim i papierniczym w konkursie „Szkoła dla rynku pracy” organizowanym w ramach projektu Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru”.

Patronat honorowy sprawuje:
Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa
Krzysztof Pindral – Heidelberg Polska
Czesława Sońta – Związek Zawodowy Poligrafów
Włodzimierz Skleniarz – Drukarnia Skleniarz
Antoni Matyasik – Drukarnia Grafkarton
Patronat medialny- Telewizja Kraków

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA JURCZYK
Podmiot publikujący: