Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Krakowski Festiwal Górski

KFG to górskie podsumowanie roku, okazja do wymiany doświadczeń, spotkania w gronie znajomych oraz poznania ludzi, którzy wyznaczają dzisiaj nowe standardy alpinizmu i wspinania sportowego lub na stałe zapisali się w jego historii. KFG to również dobry moment dla poszukiwań – inspirację odnajdziemy w światowej klasy filmach i literaturze górskiej. Festiwal po raz pierwszy w historii będzie trwał aż 5 dni, a w programie nie zabraknie również atrakcji dla biegaczy górskich, podróżników czy skitourowców. Po raz pierwszy zostaną też wręczone nagrody – forma docenienia wyczynów, osiągnięć sportowych i całokształtu dokonań w górskich dziedzinach. Nie zabraknie też okazji do podjęcia sportowej rywalizacji.https://web.facebook.com/FestiwalGorski/

Termin: 28 listopada - 2 grudnia 2018 r.
Email: pt@wspinanie.pl
WWW: http://kfg.pl/16-kfg/program-2/

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie organizatorzy zdecydowali się rozbudować Festiwal i zmodyfikować nieco jego formułę. KFG w tym roku rozpocznie się wcześniej – już w środę 28 listopada – a zakończy w niedzielę, 2 grudnia. To 5 dni górskiej przygody w centrum Krakowa. Główną areną tegorocznej edycji jest tradycyjnie Uniwersytet Ekonomiczny, jednak ważne festiwalowe wydarzenia rozegrają się również w krakowskich kinach.

 

Goście

 

Dani Arnold, Dave MacLeod, Fred Degoulet, Piotrek Schab, Adam Bielecki, Aleksandra Rudzińska…. to tylko kilka spośród nazwisk osób podnoszących nieustannie poprzeczkę ludzkich możliwości na dzisiejszej scenie alpinistycznej i sportowej – osób, które chętnie podzielą się z publicznością swoimi przeżyciami z minionego roku. Na festiwalu nie zabraknie również postaci legendarnych – do takich bez wątpienia należy Krzysztof Wielicki czy świetny angielski wspinacz Jerry Moffatt – jedna z najważniejszych postaci w historii wspinania skalnego i sportowego.

 

Wśród gości 16. KFG pojawią się również sportowcy dokonujący wielkich wyczynów w dziedzinach innych niż alpinizm. Będą to m.in.: Andrzej Bargiel – pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z K2; Piotr Hercog – czołowy polski biegacz ultra, tegoroczny zwycięzca Moab 240 Endurance Run; Marcin Świerc - czołowy polski biegacz ultra, tegoroczny zwycięzca Ultra Trail du Mont Blanc na trasie TDS.

 

Filmy

 

Międzynarodowy Konkurs Filmowy to również stały stały element festiwalu. Górskie historie zapisane na taśmie filmowej oceniać będzie jak co roku grono profesjonalistów, a sam przegląd skrupulatnie wyselekcjonowanych filmów będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z owocami rozwijającej się prężnie, górskiej kinematografii. Na ekranach Krakowskiego Festiwalu Górskiego zobaczymy między innymi:

 

  • Age of Ondra, reż. Peter Mortimer i Josh Lowell – Premiera
  • Dawn Wall, reż. Peter Mortimer i Josh Lowell
  • Blood Moon, reż. Alastair Lee – Premiera
  • Free Solo, reż. Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chin
  • Mountain, reż. Jennifer Peedom
  • Notes from the Wall, reż. Siebe Vanhee, Nicolas Favresse & Sean Villanueva O’Driscoll
  • Statement of Youth, reż. Nick Brown – Premiera
  • The Holy Mountain, reż. Reinhold Messner – Premiera
  • Zabardast, reż. Jérôme Tanon

 

W Polskim Konkursie Filmowym wezmą udział m.in. filmy takie jak:

 

  • RunCamino, reż. Adrian Dmoch
  • Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece, reż. Stanisław Berbeka
  • K2. Lodowe piekło, reż. Robert Jałocha
  • Sen o Nandze, reż. Barbara Jendrzejczyk

 

Dodatkowe atrakcje

 

Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Górskiego, świadomi współczesnych trendów oraz ewoluujących zainteresowań górskiego widza, z roku na rok starają się urozmaicić swój program o pozycje mniej specjalistyczne. Na tegorocznej liście dodatkowych atrakcji znajdziemy klub kulturalny, warsztaty fotograficzne, rozbudowane spotkania z autorami książek górskich oraz – po raz pierwszy w 16-letniej historii KFG - zawody w trail runningu. Bieg Tradycyjna Piątka rozegrany zostanie w Lasie Wolskim, a jego współorganizatorem jest Grand Prix Krakowa.

 

Wśród innych form rywalizacji podczas festiwalu należy wspomnieć o organizowanym przez firmę Marmot (Złotego Sponsora Festiwalu) konkursie “Szmata za szmatę” – czyli lubianych i popularnych zawodach w podciąganiu na drążku; Zlagboard Contest oraz oczywiście – zawodach wspinaczkowych KFG Krak’em All rozgrywanych w Centrali Ruchu Avatar.

 

Nagrody

 

Organizatorzy KFG postanowili wyrazić szacunek dla tych, którzy mają wizję i nie boją się jej realizować. A przy okazji robią fenomenalne rzeczy – takie, które nierzadko zostawiają trwały ślad w historii wspinania. Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim wręczone zostaną trzy nagrody. Choć nagroda to chyba nie najlepsze słowo, lepiej brzmi wyróżnienie, a może docenienie? Chcielibyśmy w ten sposób promować to, co we wspinaniu pozytywne, inspirujące i twórcze. To wybór organizatorów festiwalu i portalu wspinanie.pl w trzech kategoriach: za wkład w historię wspinania i osiągnięcia wspinaczkowe, za wyczyn roku, za osiągnięcia wspinaczkowe w mijającym sezonie. Kto otrzyma wyróżnienia? O tym dowiecie się już podczas 16. KFG, w dniach 28 listopada – 2 grudnia.

 

Szczegółowe informacje dotyczące Krakowskiego Festiwalu Górskiego znajdują się na stronie internetowej (http://kfg.pl/) oraz facebookowym profilu (https://web.facebook.com/FestiwalGorski/) wydarzenia.

 

Krakowski Festiwal Górski

 

Organizator:

Navigator Piotr Turkot
pokaż metkę
Autor: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: