45. Zjazd Fizyków Polskich
45. Zjazd Fizyków Polskich, który odbędzie się w Krakowie w dniach 13-18.09.2019 zgromadzi około 600 naukowców z różnych gałęzi fizyki, nauczycieli fizyki oraz przedstawicieli innych dziedzin nauki. Uczestnicy pracujący w uczelniach wyższych, szkołach, instytutach badawczych, laboratoriach powiązanych z przemysłem i instytucjach certyfikujących zaprezentują najważniejsze osiągnięcia naukowe ostatnich lat.
Termin: | 13-18 września 2019 r. |
Email: | 45zfp@uj.edu.pl |
WWW: | www.45zfp.uj.edu.pl |
Gośćmi Zjazdu będą czołowi polscy uczeni, laureaci nagród Polskiego Towarzystwa Fizycznego, nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz nagród Premiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczególnego charakteru Zjazdowi powinna nadać obecność znakomitych gości zagranicznych, w tym laureatów Nagrody Nobla i różnych nagród międzynarodowych.
45. Zjazd Fizyków Polskich będzie miał również szczególny charakter ze względu na inaugurację obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Wkrótce po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości fizycy polscy utworzyli Polskie Towarzystwo Fizyczne, aby wzmocnić wkład tej grupy naukowców w rozwój odrodzonej Ojczyzny. Kontynuując działania założycieli Towarzystwa również w dzisiejszych czasach, fizycy polscy poczytują sobie za zaszczyt swoimi talentami przyczyniać się do budowania silnej pozycji naszego kraju w świecie.
Zjazd organizują wspólnie: Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo- Hutniczej, Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej, Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Ta wspólna organizacja jest wyrazem silnej pozycji fizyki krakowskiej i różnorodności prowadzonych w Krakowie badań w jej zakresie. Wyrazem tej różnorodności są także miejsca Zjazdu, który będzie się odbywał w Auditorium Maximum UJ (13-15 września), Akademii Górniczo-Hutniczej (16 września) oraz na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, na III Kampusie UJ (17-18 września).
Gwałtowny rozwój nauki w ostatnich latach sprawia, że powstające zespoły badawcze skupiają specjalistów z różnych dziedzin fizyki i nauk przyrodniczych. Stąd w trakcie Zjazdu specjalne sesje poświęcone będą badaniom interdyscyplinarnym łączącym fizykę z biologią, chemią, medycyną, elektroniką, nanotechnologią, inżynierią materiałową, informatyką i innymi dziedzinami. Badania naukowe powinny znajdować zastosowanie w różnych obszarach przemysłu – w związku z tym planowana jest specjalna sesja „Fizyka – Przemysł – Innowacje" poświęcona wspólnym działaniom naukowców i przedsiębiorców w zakresie badań i rozwoju nowych technologii. Sesja ta współorganizowana jest przez Centra Transferu Technologii działających przy UJ i AGH. Równocześnie w ramach Zjazdu odbywać się będzie konferencja dydaktyczna dla nauczycieli fizyki poświęcona metodyce nauczania oraz praktyczne warsztaty dydaktyczne połączone z demonstracjami doświadczeń fizycznych.
Nauka służy całemu społeczeństwu, stąd Zjazdowi towarzyszyć będą także wydarzenia o charakterze popularnonaukowym, otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Krakowa do obecności w czasie Zjazdu, udziału w bezpłatnych wydarzeniach otwartych – wykładzie popularnonaukowym, pokazie eksperymentów fizycznych oraz widowisku multimedialnym. Szczegółowy program będzie dostępny na stronie www Zjazdu.