Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Otwarcie Krakowskiego Ośrodka Chirurgii Robotycznej

Pacjenci z południowo – wschodniej Polski zyskali dostęp do innowacyjnej metody wykonywania operacji chirurgicznych. Krakowski Szpital na Klinach, należący do Grupy Neo Hospital zakupił najnowszej generacji robota medycznego da Vinci i już w kwietniu przeprowadzi pierwszą operację z jego wsparciem.

Termin: 7 marca 2019 r.
Telefon: 12 267 40 64
Fax: 12 262 02 75

Sprowadzony do Krakowa system da Vinci to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w leczeniu zabiegowym wielu schorzeń, w tym także chorób nowotworowych. Z jego wykorzystaniem przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych, przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita grubego.  Na świecie wykorzystywanych jest 4,8 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1 mln operacji.

Stworzenie dostępu na najnowszych światowych technologii w Centrum Chirurgii Robotycznej Szpitala na Klinach daje ogromne nadzieje dla wielu chorych, w tym pacjentów z chorobami nowotworowymi z terenu Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Dzięki nim operacje wykonywane z użyciem robota da Vinci są bezpieczniejsze, skuteczniejsze i pozwalają na szybszy powrót do aktywności życiowych operowanych pacjentów w porównaniu z dotychczasowymi metodami zabiegowymi.

Robot będzie wspierał pracę krakowskich chirurgów w zakresie operacji nowotworów  prostaty, trzonu macicy i jelita grubego. Zabiegi wykonywane z asystą systemów robotycznych w urologii onkologicznej, pozwalają na wysoką precyzję przeważającej większości interwencji chirurgicznych. „Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego da Vinci dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Technologia da Vinci umożliwia anatomiczną resekcję prostaty z zachowaniem potencji seksualnej, trzymania moczu przy minimalnej utracie krwi. Rekonwalescencja  jest skrócona, pobyt w szpitalu jest krótki a powrót pacjenta do rutynowych zajęć szybszy w porównaniu z operacjami otwartymi z dostępu załonowego. Dodatkowo, co istotne podczas skomplikowanych i wielogodzinych operacji - system da Vinci dzięki ergonomicznym rozwiązaniom stwarza duży komfort operatorowi i pozwala optymalnie utrzymać koncentrację podczas zabiegów.” – mówi uznany na świecie, pracujący w Stanach Zjednoczonych  urolog  Janusz Plawner.

Krakowski ośrodek jest pierwszym w Polsce prywatnym ośrodkiem, który wykorzysta  robota da Vinci także w zabiegach ginekologicznych, w tym m.in. operacjach macicy. „Robot da Vinci jest z powodzeniem stosowany w całym obszarze chirurgii ginekologicznej. Z jego pomocą można usuwać mięśniaki czy macicę, a także wykorzystać go w chirurgii dna miednicy. Największe jednak zalety robota uwidaczniają się w ginekologii onkologicznej. Z jednej strony robot pozwala na zastosowanie chirurgii mało-inwazyjnej, co zmniejsza ból pooperacyjny, utratę krwi a także zdecydowanie skraca czas pobytu w szpitalu. Z drugiej zaś strony perfekcyjny, trójwymiarowy system optyczny umożliwia bardzo dokładny wgląd do jamy otrzewnej, a instrumenty które idealnie naśladują ruch dłoni chirurga zapewniają bardzo dużą precyzję i dają możliwość przeprowadzenia operacji w sposób jak najbardziej skuteczny. To właśnie wydaje mi się być największą zaletą robota w ginekologii: mała inwazyjność połączona z najwyższą precyzją i skutecznością zabiegu.” – mówi ginekolog z wieloletnim doświadczeniem klinicznym Paweł Szymanowski.

Chirurgia robotyczna w leczeniu nowotworów ginekologicznych umożliwia minimalnie inwazyjne usunięcie zajętych przez nowotwór narządów i tkanek przy użyciu wyrafinowanych narzędzi, sterowanych przez lekarza operującego. Operacje z pomocą robota chirurgicznego stanowią efektywną alternatywę konwencjonalnej laparotomii i laparoskopii.

Organizator:

Szpital na Klinach - Grupa NEO Hospital
pokaż metkę
Autor: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: