25. rocznica śmierci gen. broni Stanisława Maczka
W tym roku 11 grudnia przypada 25. rocznica śmierci gen. broni Stanisława Maczka. Ten legendarny dowódca zajmuje szczególne miejsce nie tylko w historii Polski, ale też w historii Małopolski i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Dowodzone przez niego ugrupowanie wojsk, którego największym oddziałem była 10 Brygada Kawalerii, zatrzymało w pierwszych dniach września 1939 roku atakujące od strony Słowacji wojska niemieckie, których zadaniem było opanowanie Krakowa. Pozwoliło to na przygotowanie się do walki Armii „Kraków”, a samo królewskie miasto uratowało od zniszczenia w pierwszych dniach wojny. W dowód uznania za zasługi dla sprawy niepodległości Polski generał Maczek otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, natomiast w 2011 roku w Parku im. dra H. Jordana odsłonięto jego popiersie.
W związku z przypadającą w grudniu rocznicą śmierci tego wielkiego dowódcy i patrioty Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej upamiętniające historię gen. Stanisława Maczka i dowodzonych przez niego jednostek organizuje ogólnopolską akcję, w ramach której w dniu 11 grudnia w południe pod pomnikami Generała uroczyście zostanie oddany hołd.
„Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów i krajów, ale umiera tylko za Polskę” (gen. St.Maczek)
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
11 grudnia (środa) 2019 r. godz. 12.00
Park im. dra Henryka Jordana | przy popiersiu Generała
11.30 - 11.45 - zbiórka uczestników uroczystości przy popiersiu gen. Stanisława Maczka
12.00 - rozpoczęcie uroczystości – odegranie Hymnu Państwowego przez Orkiestrę Wojskową w Krakowie
- powitanie przybyłych gości, delegacji placówek oświatowych oraz mieszkańców Krakowa
- krótka charakterystyka Generała przygotowana przez Szymona Górkę ucznia kl.7 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Sułoszowej pod kierunkiem nauczycielki Ireny Wojtowicz-Dzień
- wystąpienie Małopolskiej Kurator Oświaty
- przemówienia okolicznościowe
- odczytanie listu od syna Generała, prof. Andrzeja Maczka
- złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp popiersia
- Salut Kawaleryjski – płk Włodzimierz Wowa Brodecki
- utwór „Śpij kolego” oraz Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego wykonana przez Orkiestrę Wojskową w Krakowie
- zakończenie uroczystości
Na czas uroczystości asystę honorową przy popiersiu Generała pełnić będą żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego z Żagania.
ZAPRASZAMY!