Wieczór poetycko-muzyczny pt. 'Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich'
Inspiracją dla koncertu Leszka Długosza zatytułowanego Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich, który odbędzie się w dniu 27 września b.r., w niedzielę, w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, stała się inicjatywa dyrekcji Biblioteki Kraków, aby kolejnym poetą ujętym w popularnej serii Poeci Krakowa, wydawanej przez tę instytucję od lat, był Leszek Długosz legendarny pieśniarz, poeta, literat i współtwórca sukcesu Piwnicy Pod Baranami.
Najnowszy tom poezji krakowskiego barda zatytułowany „Do szkiełka z Muzeum Czartoryskich, jest kolejną ważną pozycją w twórczości tego wybitnego polskiego poety. To już 11 zbiór wierszy na liście jego poetyckich publikacji, na której znalazły się między innymi: „Lekkie popołudnie”, „Dusza na ramieniu”, „Podwawelska Kolęda” czy „Ta chwila, ten blask lata cały”. Jeden z przepięknych wierszy zawarty w najnowszym tomiku poezji, który zaprezentuje artysta w niedzielę, zatytułowany „Do Szkiełka z Muzeum Czartoryskich”, stał się początkiem zamysłu, aby ten koncert tak właśnie nazwać i zrealizować w miejscu niecodziennym, jakim jest Muzeum.
Dla Leszka Długosza w całej jego bogatej twórczości literacko – muzycznej najważniejsza jest poezja! W tym rodzaju krakowski twórca wypowiada się najpełniej. Piękno jego zmysłowej poezji, która mogłaby być nazwana traktatem o przemijaniu, wyznacza wewnętrzny rytm i melodia słowa zaczerpniętego ze skarbca najlepszej polszczyzny. Leszek Długosz opisuje świat lirycznymi obrazami, pełnymi fascynujących świadków przemijającego czasu, czasu doskonałej harmonii. Tworzywem jest wysublimowane i wyrafinowane owo "długoszowe" słowo, które wyraża zachwyt chwilą, wydobywaną z codzienności i z poczucia odpowiedzialności za pamięć.
Podczas niedzielnego koncertu w Muzeum Książąt Czartoryskich usłyszymy nie tylko najnowsze wiersze recytowane w sposób mistrzowski przez samego poetę, kiedyś studenta legendarnej Danuty Michałowskiej w krakowskiej PWST, ale i jego muzyczną "klasykę", zawierającą najbardziej znane pozycje repertuarowe, funkcjonujące od jego występów w Piwnicy pod Baranami, po dziś dzień. Do współudziału w tym zamierzeniu artystycznym autor zaprosił wypróbowanych, znakomitych swoich przyjaciół, muzyków: W. Dziedzińskiego, K. Oczkowskiego, W. Murzańskiego oraz wybitnego krytyka literackiego Wacława Smaszcza, Koncert poprowadzi organizatorka, pomysłodawczyni projektu Jolanta Janus, współpracująca od kilku lat z krakowskim bardem.
Mimo trudności, jakie teraz przeżywają artyści w dobie pandemii, znalazły się możliwości i dobra wola ze strony Władz Miasta, Województwa oraz Wydziału Kultury UMK, Instytutu Książki, Biblioteki Kraków, Muzeum Narodowego, aby uczynić to wydarzenie szczególnie atrakcyjnym.
Koncert poezji i pieśni Leszka Długosza objął swoim patronatem prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.
Wydarzenie nie jest biletowane i będzie również transmitowane online przez konto poety na You Tube.
https://youtube.com/channel/UCCZ3T-qs_MYDNB1vYYBYetw