Adwentyści dla Krakowa. Od 100 lat
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego działa na terenie Krakowa od ponad 100 lat. W 1920 roku na wniosek ośmiu kobiet usankcjonowano pierwszy krakowski zbór (parafię) Kościoła. Z okazji obchodów 100-lecia będzie można wziąć udział w uroczystym nabożeństwie jubileuszowym (25 września), zwiedzić plenerową wystawę Biblii oraz skorzystać z „adwentystycznego tramwaju edukacyjnego”.
Termin: | sierpień-listopad 2021 |
Osoba kontaktowa | pastor Artur Dżaman |
Email: | artur.dzaman@adwentysci.krakow.pl; kontakt@adwentysci.krakow.pl |
WWW: | https://adwentysci.krakow.pl/100-lat/ |
Warto zaznaczyć, że spod Krakowa pochodził Michał Belina-Czechowski – pierwszy europejski misjonarz tego ogólnoświatowego Kościoła, liczącego obecnie ponad 22 mln wyznawców na wszystkich kontynentach. Przy okazji 100-lecia adwentyści wnioskowali o nazwanie jednego z krakowskich skwerów jego imieniem.
Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to chrześcijańska wspólnota protestancka. W świetle zasady Sola Scriptura jako jedyne źródło wiary przyjmuje Pismo Święte, które promuje i popularyzuje. Adwentyści uznając biblijny dekalog, świętują sobotę (szabat) jako cotygodniowe święto, wierzą w Trójcę Świętą, zbawienie z łaski przez wiarę i powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
Przez wiek działalności ok. 1,5 tys. zamieszkujących nasze miasto adwentystów było aktywnych nie tylko w wymiarze religijnym i teologicznym, ale też dobroczynnym, prozdrowotnym, edukacyjnym i kulturalnym.
Wielu krakowian wciąż pamięta adwentystów z organizowania programów antynikotynowych na przełomie lat 80. i 90. W ok. 350 spotkaniach tego typu (w samym Krakowie i okolicach) wzięło udział ponad 10 tys. osób, z których 80 proc. skutecznie rzuciło palenie.
Od lat 90. krakowscy adwentyści prowadzą lokalny oddział organizacji pożytku publicznego „Blisko Serca – Chrześcijańska Służba Charytatywna”. Od czasu powodzi stulecia organizacja udzieliła pomocy o wartości ok. 115 mln zł, a suma przekazanych mieszkańcom Krakowa środków wyniosła ponad 390 tys. zł. W ostatnich latach adwentyści organizowali świąteczną akcję „Kurtka dla malucha”, zaś w okresie 2006-2014 współpracowali z krakowskim Bankiem Żywności, dystrybuując 118 ton żywności.
Kościół adwentystyczny rokrocznie bierze udział w Nocy Świątyń, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz organizuje swoje stoisko na Międzynarodowych Targach Książki.