Koncert charytatywny 'Kolędy do nieba'
29 stycznia 2023 r., niedziela, godzina 17.00, Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie - kolejna, IX. już edycja charytatywnego koncertu "Kolędy do Nieba" dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.
Zapraszają organizatorzy; Jolanta Janus autorka, inicjatorka projektu, jej Firma Ars et Artificem oraz Fundacja Profesora Janusza Skalskiego Schola Cordis Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej.
Wydarzenie objęli Honorowym Patronatem Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Duszpasterz Artystów senior - Ks. Infułat Bryła. Specjalnym Patronatem Honorowym objęła koncert Pani Elżbieta Penderecka, a Honorowym Promotorem Projektu jest Profesor Janusz Skalski.
Jak co roku tradycyjnie wystąpią profesorowie Akademii Muzycznej: Renata Żełobowska – Orzechowska, Dorota Imiełowska, a także Anna Klimczyk, Grzegorz Łukawski, Łukasz Pawlikowski, Mariusz Pędziałek, krakowski bard Leszek Długosz i Marek Michalak.
G o ś c i e m s p e c j a l n y m K o n c e r t u będzie wybitnie uzdolniona Młodzieżowa Akademicka Symfoniczna Orkiestra MASO z Charkowa. Jest to jedyna profesjonalna ukraińska młodzieżowa orkiestra, która w 1994 otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry Europy!
72. osobowy zespół muzyków w hołdzie polskiej kulturze, polskim wartościom i wspierając ideę charytatywnego koncertu na rzecz lecznictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu wykona pod dyrekcją wybitnego polskiego dyrygenta Jurka Dybała, wieloletniego dyrektora Sinfonietta Cracovia jedno z najpiękniejszych dzieł Profesora Krzysztofa Pendereckiego - II Symfonię Wigilijną. Szczególnym uznaniem, pragnie wesprzeć ten koncert Pani Elżbieta Penderecka.
Cała Orkiestra, która rezyduje w tej chwili w Katowicach, a przebywają w Polsce od maja ub. roku. Muzycy wystąpią pro publico bono. Artyści pragną w ten podziękować za pomoc humanitarną, jaką niesie od początku wojny Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. Tak więc tegoroczne Kolędy do Nieba będą miały wymiar symboliczny wpisując się w temat tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Ale nie tylko.
Ten koncert w Krakowie rozpoczyna obchody 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Dlatego to właśnie jego kompozycje wypełnią niedzielny wieczór w kolegiacie św. Anny. Zostaną wykonane przez Orkiestrę m.in. II Symfonia "Wigiljna" oraz Adagietto z Raju Utraconego.
Beneficjentem Koncertu jest Klinika Nefrologii Dziecięcej i Stacji Dializ UJ CM oraz Fundacja Szpitala "O Zdrowie Dziecka".
Celem wydarzenia jest zebranie środków finansowych na zakup drogich narzędzi dla Kliniki m.in. na głowicę do USG za 46 tysięcy oraz na inne kosztowne specjalistyczne wyposażenie Oddziału. Organizatorzy mają nadzieję, że to przedsięwzięcie pomoże zrealizować te cele.
Wszyscy chętni mogą też wesprzeć subkonto Kliniki na koncie Fundacji O Zdrowie Dziecka z dopiskiem "Kolędy do Nieba".
Dochód całowity posłuży rownież na doposażenie świetlicy w przybory szkolne i wymianę bielizny pościelowej, tak żeby stworzyć dzieciom jak najbliższe warunki domowe. W grę wchodzi również zakup wózka inwalidzkiego, który pomoże w przemieszczaniu się po szpitalu chorym dzieciom pomiędzy oddziałem a gabinetami diagnostycznymi.
Ubiegłoroczne „Kolędy do Nieba” skończyły się sukcesem! Udało mi się pozyskać Firmę Koral, która wpłaciła na rzecz Szpitala 300 tysięcy zł.
Głównym Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie i Miasto Kraków, Partnerami zaś m.in. Spółki Miejskie Krakowski Holding Komunalny, MPEC i Wodociągi Krakowskie, Fundacja z Nowego Sacza Pokój Zaczyna się od Uśmiechu, Firma Wojas oraz ECM, NIMIT, MIASTO OGRODÓW, Purpurowy Stradivarius,