Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

XVIII Konferencja Pełno(s)prawny Student

XVIII edycja Pełno(s)prawny Student, organizowana przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego 4 grudnia 2024 w Krakowie, jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się nieprzerwanie już od 17 lat.

Termin: 4 grudnia 2024 r.

Wydarzenie rokrocznie gromadzi osoby z niepełnosprawnościami, decydentów, przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawicieli uczelni wyższych, zaangażowanych w proces dostosowywania środowiska akademickiego dla osób z niepełnosprawnościami.

Przewodnia myśl wydarzenia zawsze jest ta sama, tj. „jak uczynić uniwersytety i uczelnie wyższe jeszcze bardziej dostępnymi dla studentów z niepełnosprawnościami?”, jednak tematy, poruszane w trakcie spotkania, dostosowywane są do bieżących „bolączek” środowiska i za każdym razem, dla zgromadzonego audytorium, stanowią novum.

Co więcej, organizatorzy konferencji nie unikają zagadnień trudnych i kontrowersyjnych. W ubiegłych latach zatem, na konferencji poruszano takie tematy, jak kwestia tego, czy osoby z niepełnosprawnościami mogą studiować wszystko, jak wspierać studentów transpłciowych na uczelniach wyższych, jak docierać do studentów w cyfrowym świecie czy zasadność istnienia Funduszu wsparcia osób z niepełnosprawnością na uczelniach.

Innowacyjność poruszanych tematów i… wyjątkowość samej formuły, dzięki której konferencja Pełno(s)prawny Student, przez lata obecności w przestrzeni publicznej, stała się jedynym forum w Polsce, skupiającym przedstawicieli uczelni wyższych wokół ważnego tematu, jakim jest dostępność szkolnictwa wyższego.

W czasie trwających przez cały dzień paneli dyskusyjnych, prelekcji i wykładów, uczestnicy konferencji z całej Polski mają okazję nie tylko pogłębić swoją wiedzę merytoryczną, związaną z zapewnianiem dostępności na uczelni, lecz również mają niepowtarzalną możliwość spotkania się w szerszym gronie i wymienienia własnych doświadczeń w tym zakresie.

Nie inaczej będzie w tym roku. Podczas XVIII edycji wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję podzielić się wrażeniami z naboru i realizacji projektów 3.1 „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego”, podyskutować na temat wsparcia asystenta na uczelni jako odpowiedzi na bieżące potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy uczelnia przetrwa w próżni, czyli budowanie sieci szansą dla rozwoju uczelni, a także zapoznać się z zasadami stosowania prostego języka na polskiej uczelni.

Organizator:

Fundacja Instytutu Rozwoju Regionalnego
pokaż metkę
Autor: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: