Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

XLIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties 2025

„Bo to morze moje jest” - pod takim hasłem przewodnim w dniach 20 - 23 lutego 2025 roku odbędzie się XLIV edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties.            

Termin: 20-23 lutego 2025 r.

Na cztery dni Kraków zamieni się w port tętniący muzyką wiatru i wody. Nieprzerwanie od 44 lat festiwal sprowadza do Krakowa z najdalszych zakątków Polski wielotysięczną publiczność, połączoną żeglarską i szantową pasją. Tutaj tradycja spotyka się ze współczesnością.

            Zaplanowano wiele muzycznych atrakcji. Festiwal rozpocznie kameralny koncert w Radiu Kraków. W radiowej przestrzeni gościć będziemy solistów i bardów sceny szantowej. Reżyserzy koncertu szykują niespodziankę i zapowiadają niekonwencjonalną odsłonę wydarzenia. Od piątku cumujemy w kinie Kijów, gdzie czekają na publiczność m.in. koncerty jubileuszowe gigantów polskiej sceny szantowej, zespołów: Mechanicy Shanty, Zejman i Garkumpel i Cztery Refy. Liczba „4” królować będzie na festiwalu! 

            Sobotni nocny koncert to spotkanie z twórczością Janusza Sikorskiego – współtwórcy legendarnej grupy „Stare Dzwony” i Andrzeja Koryckiego w koncercie zatytułowanym „Sikorki”. Po raz kolejny wydarzeniem będzie występ formacji smyczkowej, której skład tworzą członkowie wielu zespołów.

Usłyszymy aranżacje na oktet smyczkowy! Od kilku lat zaskakują publiczność kompozycjami tworzonymi przez Tadeusza Melona – kompozytora i dyrygenta, a niegdyś członka zespołu Zejman i Garkumpel. Trzon kompozycji stanowią znane szanty, piosenki żeglarskie nawiązujące do tematyki koncertu i w wirtuozerski sposób łączone m.in. z muzyką klasyczną. Z racji tematu koncertu usłyszymy m.in. piosenki Janusza Sikorskiego i Andrzeja Koryckiego, a to nie koniec niespodzianek!

            Obowiązkowym punktem programu w festiwalową sobotę o godz. 14.00 będą „Szanty w plenerze” na Rynku Głównym,  czyli wspólne śpiewanie pieśni morskich z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny”, wykonawcami z zagranicy: The Jack Tars i chórem „Majtki Prezesa”. Szantowy muzyczny happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność lutowej aury, gromadzi fanów piosenki żeglarskiej.

            Nie zapominamy o najmłodszej publiczności! Jak zwykle na afiszu obowiązkowo znajdą się popularne 2 koncerty dla dzieci, w piątkowe i sobotnie przedpołudnie o godz. 11.00 w kinie Kijów prowadzone odpowiednio przez zespół Klang i Zejman i Garkumpel.  Koncerty dla dzieci od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszej publiczności oraz rodziców, a na piosenkach  „Hej ho, żagle staw!”, czy „Hej fala falę goni...” wychowały się pokolenia żeglarzy.

            Niedzielne przedpołudnie nieodmiennie zapraszamy na koncert szanty klasycznej, a okazja tym ciekawsza, że w trakcie świętujemy jubileusz 40 lecia legendarnego zespołu Cztery Refy. Wystąpi m.in. Męski chór Szantowy Zawisza Czarny – jedyny w Polsce ponad 30 osobowy chór żeglarzy pod batutą Jacka Jakubowskiego. 

            Ostatni koncert festiwalu dedykujemy postaci Andrzeja Qni Grzeli – liderowi zespołu Ryczące Dwudziestki, autorowi piosenki, której tytuł stanowi hasło przewodnie festiwalu. Opowiemy o człowieku pełnym pasji, poczucia humoru i radości życia, opowiemy o przekraczaniu granic, przełamywaniu muzycznych stereotypów, poszukiwaniu i odwadze w urzeczywistnianiu marzeń. Takim przesłaniem zakończymy festiwal.

Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyć będzie kiermasz żeglarski, wystawa fotografii/malarstwa marynistycznego, wiele wydarzeń dodatkowych wzbogacających koncerty, a wśród nich niezmiennie popularne nocne szantowo – folkowe muzyczne spotkania z wykonawcami festiwalu od czwartku do niedzieli w tawernie żeglarskiej Stary Port.

W festiwalu udział potwierdzili najlepsi wykonawcy sceny szantowej, ulubieńcy publiczności oraz goście z zagranicy – ponad 30 solistów i zespołów.

Na scenie pojawią się m.in.: Banana Boat, Cztery Refy, Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny”, Waldemar Mieczkowski Band, Mietek Folk Olsztyn, The Nierobbers, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Zejman i Garkumpel, Sąsiedzi i wielu innych.

Zapraszamy w rozśpiewany rejs! 

Organizator:

Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS
pokaż metkę
Autor: Justyna Zinkiewicz-Grochot
Podmiot publikujący: