Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

XII Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Kraków - światowym centrum tańca dworskiego. To za sprawą XII Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” (30.07. – 07.08.2011r.), którego tematem przewodnim jest „Taniec ludowy w tańcu dworskim i balecie”.
Termin: 2011 r.
Osoba kontaktowa Dominika Kosek-Turowska
Telefon: 12 421 08 36
Email: cracoviadanza@cracoviadanza.pl

Tegoroczna edycja to próba pokazania, w  jak ciekawy sposób taneczne tradycje folklorystyczne przenikały się z kulturą dworską i baletem, stając się już od XV-go wieku inspiracją dla kompozytorów, autorów librett operowych i baletowych, twórców scenografii, kostiumów… Na trwałe związane z tematem wiejskim i sielskim formy taneczne, takie jak Gawot, Musette, Kontredans, Tarantella czy Krakowiak, prezentowane były na dworach i scenach baletowych. Malowniczy i żywiołowy świat folkloru przetwarzany był wielokrotnie na scenę. „Ballet des Saisons”, „Les Pastorales”, „Giselle”,  „Córka źle strzeżona” i wiele innych spektakli baletowych powstało na podstawie historii ludowych.

Organizatorzy Festiwalu: Balet Dworski „Cracovia Danza”, Stowarzyszenie „Willa Decjusza” oraz Fundacja „Ardente Sole” pragną zainaugurować tegoroczną edycję Festiwalu mocnym akcentem, dlatego też, w sobotę, 30 lipca o godz. 19.00 na scenie plenerowej Willi Decjusza zaprezentowany zostanie spektakl premierowy, zatytułowany „A la Cracovienne”, będący wynikiem współpracy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Widowisko, można określić jako prezentację różnych form krakowiaka (polskiego tańca narodowego) w tradycji europejskiej i polskiej. Część pierwsza widowiska będzie pokazem jego oryginalnej, ludowej wersji. W drugiej części zaprezentowane zostaną różne stylizacje i kreacje tego tańca. Zobaczyć będzie można, m.in.: klasycystyczną (do muzyki J. Elsnera), romantyczną (funkcjonującą na wielu europejskich salonach, od Wiednia przez Paryż, aż po Londyn, dzięki austriackiej tancerce Fanny Elssler) oraz interpretację taneczną muzyki K. Szymanowskiego z początku XX wieku.

Do 5 sierpnia br. odbywać się będą w Willi Decjusza warsztaty tańców dworskich (włoskich, angielskich, francuskich, indyjskich, polskich, zajęcia dla dzieci) oraz żonglerki flagami, pantomimy i makijażu scenicznego. Warsztatom w Willi Decjusza będą towarzyszyć: wykłady nawiązujące do tematu przewodniego Festiwalu, pokazy Artystów i zespołów uczestniczących w warsztatach, a także  wystawa „Strój ludowy – jego oblicza w tańcu dworskim i balecie” (autorka i kurator: Monika Polak- Luścińska).

W przeddzień Finału, w piątek wieczorem 5 sierpnia, ulicami Starego Miasta przejdzie barwny, dworski korowód, w którym udział wezmą uczestnicy Festiwalu, zespoły taneczne oraz spektakularna Grupa Sbandieratori i Muzyków z Rione Santo Spirito Miasta Ferrary (Włochy).

Pierwszy weekend sierpnia  (6 i 7.08. br.) to ścisły Finał Festiwalu. Wieczorami, w niezwykłej scenerii Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu, zaprezentowane zostaną dwa niepowtarzalne widowiska.

6 sierpnia br. o godz. 20.00 w ramach Gali Baletowej zatytułowanej „Folklor – Inspiracje”. Międzynarodowi Artyści: Alaknanda Bose z zespołem tańca Kathak (Indie), Marie - Claire Bär Le Corre (Francja), Barbara Segal i Bill Tuck (Anglia), zaprezentują wpływ tańców folklorystycznych na taniec dworski w ich krajach, od renesansu do współczesności.
W ramach sobotniej Gali wystąpią również: Zespół Baletowy z Opery na Zamku w Szczecinie, który zaprezentuje fragmenty słynnego baletu „Córka źle strzeżona” w choreografii Natalii Fedorowej oraz Balet Dworski „Cracovia Danza”, który zaprezentuje fragmenty spektaklu „Ballet des Nations”.

Natomiast 7 sierpnia br. o godz. 20.00 publiczność obejrzy najnowsze widowisko Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, zatytułowane „Barwy Polski wg Karola Szymanowskiego” przygotowane z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Jego premiera odbyła się 21.06.br na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Finał Festiwalu to również prezentacje zespołów uczestniczących w Festiwalu, które będą miały miejsce w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na Wzgórzu Wawelskim (6 i 7.08. br., pocz. godz. 12.00)


Projekt zrealizowano przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków

Organizatorzy: Balet Dworski „Cracovia Danza”, Fundacja „Ardente Sole”, Stowarzyszenie „Willa Decjusza”

Partnerzy: Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Gimnazjum nr 1 im. Ks. S. Konarskiego w Krakowie, Opera na Zamku w Szczecinie, InfoKraków, Alaknanda Institute of Performing Arts (AIPA)

Sponsorzy: Restauracja „Chimera”, Restauracja Indyjska Bombaj Tandoori, Wawel S.A., FP Multimedia, Hotel „Dom Erazma”, Hotel „Pod Wawelem”, Hostel Yellow, Indyjska Rada ds. Kultury (ICCR)

Patroni medialni: TVP Kraków, TVP Kultura, Interia.pl, RMF Classic - Współpraca redakcyjna, Miesięcznik „Karnet”, Tygodnik „Gość Niedzielny”, „Dziennik Polski”, Dwutygodnik „Kraków.Pl”, Portal „Edukacyjny Kraków”, Portal (MPI) Magiczny Kraków (www.krakow.pl), Event Kalender – kalendarz polskich imprez i festiwali w j. niemieckim, „Modny Kraków”

Projekt zrealizowany w ramach kursu „Profesjonalni Fundraiserzy CFR2”  organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu

 

PROGRAM *

XII FESTIWALU TAŃCÓW DWORSKICH „CRACOVIA DANZA”

30.07.  – 07.08.2011

Temat przewodni: „Taniec ludowy w tańcu dworskim i balecie”

WILLA DECJUSZA

30.07. - 05.08. 2011

Warsztaty Tańców Dworskich (polskich, angielskich, włoskich, francuskich, indyjskich – taniec Kathak), żonglerki flagami, pantomimy, makijażu scenicznego, grupy dziecięcej)

oraz  towarzyszące im wydarzenia **:

30.07. 2011 (sobota)

19.00

- Oficjalne rozpoczęcie XII-tego Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” oraz Warsztatów Tańców Dworskich

- „A la Cracovienne” – PREMIERA - spektakl inauguracyjny

Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” oraz Balet Dworski „Cracovia Danza”

31.07. 2011 (niedziela)

19.00

- Pokaz tańca Kathak „Indyjskie święto wiosny – HOLI” w wykonaniu Alaknandy Bose z Zespołem (Indie), wykłady związane z tematem Festiwalu***, wernisaż wystawy „Strój ludowy - jego oblicza w tańcu dworskim i balecie”

01-04.08.2011

19.00

- Wykłady związane z tematem Festiwalu ***

- Pokazy tańców dworskich w wykonaniu Zespołów uczestniczących w warsztatach

 

05.08.2011 (piątek)

12.00 - Oficjalne zakończenie warsztatów

14.00 - Pokaz tańców w wykonaniu Zespołu Warsztatowego „Decius Danza”

------------------------------------------------------------------------------------------------

Brama Floriańska - ul. Floriańska - Rynek Główny

19.00. Korowód Artystów biorących udział w Festiwalu oraz pokaz żonglerki flagami Grupy Sbandieratori i Muzykó w z Rione Santo Spirito Miasta Ferrary

-------------------------------------------------------------------------------------------------

F I N A Ł FESTIWALU: 6  – 7.08.2011

CENTRUM KRAKOWA

06.08.2011(sobota)

Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

12.00-17.00 Pokazy tańców dworskich w wykonaniu uczestników Festiwalu

Zamek Królewski na Wawelu (Dziedziniec Arkadowy)

20.00 - „Folklor – Inspiracje”- Gala Baletowa/ spektakl biletowany ****

- Alaknanda Bose z Zespołem (Indie), Marie - Claire Bär Le Corre (Francja), Barbara Segal, Bill Tuck (Anglia);

- frg.  spektaklu „Córka źle strzeżona”/Zespół Baletowy Opery na Zamku w Szczecinie pod kier. Natalii Fedorowej

- frg. spektaklu „Ballet des Nations”/Balet Dworski „Cracovia Danza”

 

07.08.2011 (niedziela)

Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie

12.00-17.00 Pokazy tańców dworskich w wykonaniu uczestników Festiwalu

Zamek Królewski na Wawelu (Dziedziniec Arkadowy)

20.00 „Barwy Polski według Karola Szymanowskiego”/spektakl biletowany ****

Balet Dworski „Cracovia Danza” oraz zaproszonych Gości

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Zespoły uczestniczące w Festiwalu: „Antiquo More” (Międzyrzecz), „Belriguardo” (Lublin), „Capella Antiqua Bialostociensis” (Białystok), KUD „Galiarda” (Słowenia), Grupa Sbandieratori i Muzykó w z Rione Santo Spirito Miasta Ferrary,„Gloria” (Białoruś), „Złoty Dwór” (Białoruś), „Decius Danza”, „Ornamento” (Kraków)

------------------------------------------------------------------------------------------------

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w Programie Festiwalu

**  Pokazy taneczne, wykłady, wystawa w Willi Decjusza – wstęp wolny

*** Tytuły wykładów w Willi Decjusza:

31.07.2011 – Barbara Segal „Wpływ angielskiego „tańca ludowego” na angielski taniec dworski”

Monika Polak-Luścińska  „Folklor w strojach dworskich, teatralnych i baletowych – związki, wzajemne relacje i przenikanie form”

01.08.2011 – Alina Towarnicka - Niedźwiedź „Taniec ludowy i jego rola w balecie klasycznym”

02.08.2011 – Barbara Sparti „Wpływ tańca ludowego na włoski taniec dworski”

03.08.2011 – Alaknanda Bose „Wpływy ludowe na klasyczny taniec Kathak”;

Leszek Rembowski „Taniec narodowy a taniec ludowy”

04.08.2011 – Marie - Claire Bär Le Corre „Wpływ tańców popularnych na francuskie tańce renesansowe”

**** Bilety 30 zł/os. do nabycia w: punktach sprzedaży Informacji Miejskiej InfoKraków (ul. Św. Jana 2 oraz Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2); Filmotechnice (Pasaż Bielaka – Rynek Główny 9) oraz na godzinę przed spektaklem (Wawel, wejście od ul. Bernardyńskiej – Bramą Senatorską)

Rezerwacje grupowe: tel. (12) 421-08-36, cracoviadanza@cracoviadanza.pl

Organizator:

Balet Dworski "Cracovia Danza"
pokaż metkę
Autor: JUSTYNA ZINKIEWICZ-GROCHOT
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta