Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

KULTURAlia 2012

Prawie 40 wydarzeń w 12 dni. Muzyka, malarstwo, teatr, film, moda, design, poezja – słowem SZTUKA szeroko pojęta. A to wszystko tworzone przez młodych, oczywiście ze studencką fantazją.
Termin: 2012 r.
Osoba kontaktowa Katarzyna Sroka
Telefon: 511438205, 516022834
Email: kulturalia@porozumienie.krakow.pl

IV Festiwal Twórczości Studenckiej Miasta Krakowa – KULTURAlia 2012 odbędzie się w dniach 7 – 18 maja. Impreza organizowana przez Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa ma promować młodych artystów z grodu Kraka. Festiwal to scena dla twórczości ludzi kreatywnych i odważnych, nierzadko płynących pod prąd głównym nurtom sztuki. KULTURAlia, jako wydarzenie partnerskie Juwenaliów, uzupełniają kalendarz artystyczny o niekomercyjne wydarzenia przeznaczone dla bardziej wymagających odbiorców.


W KULTURAliowym rozkładzie jazdy każdy znajdzie coś dla siebie. Festiwal otworzy 7 maja Wernisaż Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej ASP im. Jana Matejki. We wnętrzu Klubu Fabryka zaprezentowana zostanie twórczość łącząca w obrębie sztuki różne media i przestrzenie. Sztuka wykraczająca poza ścisłe ramy dyscyplin artystycznych.


Studenci ASP wskrzeszą także do życia legendarny Hotel Forum. Wystawa w jego piwnicach (16 maja) stanowić będzie próbę odtworzenia historii miejsca. W projekcie weźmie udział dziesięciu artystów, posługujących się różnymi mediami (od malarstwa po fotografię, instalację i performance). Każdy z nich odciśnie swoje piętno na powstającej opowieści.


To w piwnicach, zaś na powierzchni – spotkania z designem i modą. Niecodzienne pomysły na codzienne przedmioty w wykonaniu studentów Wydziału Form Przemysłowych ASP zaprezentowane będą na wernisażu w Muzeum Inżynierii Miejskiej 15 maja. Wystawa i pokaz mody Halina Mrożek Art & Fashion / Echooo & Anna Rojek pokaz retro+wizaż kreatywny (8 maja) to propozycja łącząca fascynację formami przestrzennymi i tym jak kreujemy swój wizerunek. Halina Mrożek, laureatka konkursu OFF Fashion 2010 i Creative Graduale Prize 2009, na podstawie bystrej obserwacji rzeczywistości tworzy projekty na pograniczu rzeźby i mody.


KULTURAlia  to również koncerty w wykonaniu młodych utalentowanych muzyków. W repertuarze cała gama stylów: od jazzu, przez poezję śpiewaną, reggae i gospel, aż po klasykę. Muzyczną odsłonę festiwalu rozpocznie jam session w Klubie „Żaczek” (7 maja). Cóż bowiem lepiej łączy brać studencką niż ciągła improwizacja i spontaniczność? Żadnych szablonów, planów ani zamierzeń – prym wiedzie wolność tworzenia, a w powietrzu wisi kusząca nieprzewidywalność. Na scenie pojawią się uczniowie i studenci, a także muzycy znani z Krakowskiej Sceny Muzycznej czy bluesowych festiwali.
Szczególnym wydarzeniem będzie koncert główny KULTURAliów. 10 maja w Klubie Fabryka na Zabłociu wystąpi U BROWN, żywa legenda jamajskiego toastingu, barwny przedstawiciel jamajskiej sceny soundsystemowej lat 70–tych.  W klimacie reggae  pozostaną również RAS BASS Sound System i SMOKESYSTEM.


KULTURAlia Santo to propozycja dla wszystkich spragnionych sztuki wyrafinowanej. Mszę G-dur F. Schuberta w Kościele św. Anny (13 maja) wykona Chór Akademicki UJ Camerata Iagiellonica wraz z Orkiestrą smyczkową Akademii Muzycznej pod batutą Włodzimierza Siedlika.
Sferę Sacrum zrównoważy sfera Profanum. Po uwzniośleniu warto udać się do Piec Art Jazz Club na koncert zespołów Sound Quality Quartet i ZAKRęT. Młodzi artyści z Sound Quality Quartett grający mieszankę jazzu, fusion i etno za każdym razem tworzą muzyczną opowieść, w którą wciągają słuchaczy. Grupa ZAKRęt łączy natomiast dźwięki z okolic funky, jazzu czy bluesa.
Niezwykłym wydarzeniem będzie Koncert Muzyki Filmowej Michała Lorenca „Lorencarium” (18 maja). Połączone zespoły orkiestry Akademii Muzycznej i orkiestry „Archetti” wykonają utwory z takich produkcji jak m.in.: „Bandyta”, „Ojciec Mateusz”, „Przedwiośnie” czy „Zabić Sekala”. Muzyce na żywo towarzyszyć będą fragmenty filmów.  Orkiestrę poprowadzi Maciej Koczur.
    Skoro kultura to oczywiście i teatr. W programie trzy spektakle przygotowane przez studentów krakowskiej PWST: „Piosenki o miłości”, „Niedźwiedź i Oświadczyny” A. Czechowa oraz „Ożenek” N. Gogola. Ciekawe wydarzenia czekają również na miłośników wielkiego ekranu (w dodatku pod rozgwieżdżonym niebem!). W programie kino samochodowe na terenie parkingu M1 (13 maja) oraz noc kinowa na kampusie UEK (14 maja).


    Nie zabraknie też okazji do pozrywania boków ze śmiechu. Dawkę humoru zaaplikują młodzi kabareciarze na Międzyuczelnianym Przeglądzie Kabaretów Studenckich KLAMKA 2012. 10 maja odbędą się eliminacje, a dzień później finał.
    Na mapie KULTURAliowego rozkładu jazdy pojawił się również Kraj Kwitnącej Wiśni. Dzień japoński (14 maja) „Made in Japan” przygotowali studenci UEKu. W programie pokazy sztuk walki, ceremonia parzenia herbaty, degustacje, warsztaty, slajdowisko oraz konkursy.


    Własny biznes po studiach artystycznych? Dlaczego nie?! W tym roku KULTURAlia wraz z Małopolskim Studenckim Forum Business Centre Clubem organizują konferencję „Przedsiębiorcza Sztuczka” (8-10 maja). Uczestnicy warsztatów i seminariów dowiedzą się od uznanych zawodowców m.in.: jak radzić sobie ze stresem, jak napisać idealne CV, a także w jaki sposób znaleźć pracę po studiach artystycznych i jeszcze na sztuce zarobić. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy dokonać wpisu wysyłając maila na adres  konferencja@porozumienie.krakow.pl .
    To tylko niektóre z pośród wszystkich wydarzeń IV Festiwalu Twórczości Studenckiej Miasta Krakowa – KULTURAlia 2012. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem. Wejście na wszystkie imprezy jest darmowe (zapisy obowiązują jedynie na warsztaty „Przedsiębiorcza Sztuczka”).

    Po raz kolejny patronat nad całym przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Krakowa
prof. Jacek Majchrowski, a działania festiwalowe wspierają Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa oraz przedstawiciele Rady Miasta. W tym roku po raz pierwszy patronat nad wydarzeniem objął również Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

    Zapraszamy również na naszą stronę internetową www.kulturalia.art.pl, gdzie znajdują się wszystkie szczegółowe informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznych KULTURAliów!


pokaż metkę
Autor: JUSTYNA ZINKIEWICZ-GROCHOT
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta