Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Wystawa ARBORES VITAE OSTATNIA TAKA PUSZCZA

Po wielkim sukcesie plenerowej wystawy ZIEMIA Z NIEBA autorstwa francuskiego fotografa Yanna Arthus-Bertranda, którą na krakowskich Plantach obejrzało 400 tys. widzów, a w całym kraju ponad 2,5 mln, Fundacja Europejskie Centrum Ziemi zaprasza w kolejną podróż w czasie i przestrzeni, tym razem do serca Puszczy Białowieskiej – ostatniego na świecie lasu pierwotnego nizinnej strefy umiarkowanej.
Termin: 1 sierpnia - 26 września 2012 r.
Telefon: 881 011 770
Email: biuro@centrumziemi.eu
WWW: www.arboresvitae.eu

Na granicy Polski i Białorusi, obejmując powierzchnię półtora tysiąca kilometrów kwadratowych, rozpościera się niezwykła kraina. To tutaj pośród sędziwych dębów i strzelistych, pięćdziesięciometrowych świerków natura przez tysiąclecia cierpliwie wznosiła swoje sanktuarium, skarbnicę wiedzy o epokach minionych. Puszcza Białowieska jest miejscem unikatowym w skali nie tylko Europy, ale i całego świata. W 1979 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako trzeci polski obiekt po historycznym centrum Krakowa    i kopalni soli w Wieliczce. Chroniona już przez Władysława Jagiełłę Puszcza przetrwała przynajmniej częściowo w stanie nienaruszonym, dając schronienie niespotykanej liczbie gatunków zwierząt i roślin (ponad 14 000 gatunków), z których wiele nie występuje już w żadnym innym miejscu na świecie, co czyni ją wyjątkowym obiektem przyrodniczym w skali całej planety. Puszcza nieodparcie – i słusznie – kojarzy się z żubrem, największym zwierzęciem Starego Kontynentu. Król Puszczy dzieli swój prastary dom ze wspaniałymi drapieżnikami: wilkami, kunami i rysiami, ale też z licznymi gatunkami owadów, ptaków i drobnych ssaków oraz roślin naczyniowych, mchów, porostów i grzybów. Dzisiaj na skutek nierozważnych działań człowieka znajduje się jednak w poważnym zagrożeniu. Aby zwrócić uwagę na ten problem, wybitny fotografik i dokumentalista Jan Walencik razem z żoną Bożeną uwiecznili białowieskie cuda natury na niesamowitych fotografiach i filmach, z których organizatorzy wystawy skomponowali obrazem i słowem opowieść o baśniowej krainie, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Na interdyscyplinarne wydarzenie „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza" składają się następujące elementy dostępne dla wszystkich bezpłatnie:

-       100 wielkoformatowych zdjęć (180x120 cm) wraz z naukowymi opisami przygotowanymi przez największych znawców i badaczy Puszczy Białowieskiej – po polsku i angielsku

-       25 plansz informacyjnych o Puszczy Białowieskiej i innych lasach pierwotnych oraz znaczeniu drzew dla człowieka i środowiska naturalnego – po polsku i angielsku

-       Kino ARBORES VITAE – cykl dziewięciu seansów filmowych poświęconych Puszczy Białowieskiej autorstwa Bożeny i Jana Walencików, m.in. ich najnowsza seria dokumentalna: Saga prastarej puszczy (projekcje w soboty w godzinach 18:00-20:00 w Auli bł. Jakuba, vis- à-vis wystawy)

-       Program zajęć edukacyjnych, bezpłatny, skierowany przede wszystkim do szkół i zorganizowanych grup – już teraz można zapisywać się na warsztaty: e-mail edu@centrumziemi.eu, tel. kom. 515 449 925

W tym szczególnym miejscu, pod oknem Papieża, w wyjątkowej scenerii stworzonej przez zieleń Plant i średniowieczną architekturę bazyliki św. Franciszka z Asyżu, ustawiona na trawniku skweru wystawa prezentuje się magicznie, szczególnie w nocy, kiedy jest oświetlona. Wystawa dostępna jest dla wszystkich przez całą dobę, także dla licznych turystów przyjeżdżających do Krakowa z całego świata (wszystkie teksty wystawy i projekcje filmowe tłumaczone są na język angielski).

Promując wiedzę o bioróżnorodności, ideę zrównoważonego rozwoju i upowszechniając postawy proekologiczne, całe wydarzenie ARBORES VITAE może być traktowane jako fascynująca przygoda, a zarazem atrakcyjne narzędzie dydaktyczne i źródło rzetelnej wiedzy, które pozwalają poczuć i zrozumieć Puszczę i jej mieszkańców.

Wystawa i towarzyszący jej program odbywają się w ważnym dla Puszczy Białowieskiej momencie, gdy po latach starań naukowców i organizacji pozarządowych Marcin Korolec, nowy minister środowiska, podjął ważne kroki prawne, które dają nadzieję na lepszą ochronę Puszczy i szansę na jej przetrwanie dla przyszłych pokoleń. Zgodnie z nowo przyjętym przez Ministra Środowiska Planem Urządzania Lasu dla Puszczy Białowieskiej ilość drewna, którą można pozyskiwać z Puszczy, została podtrzymana na poziomie 48,5 tys. m3 rocznie, który całkowicie zaspokaja potrzeby lokalnej społeczności. Niemożliwe będzie ponadto prowadzenie działalności gospodarczej i cięć sanitarnych w ponadstuletnich drzewostanach Puszczy położonych poza samymi granicami Białowieskiego Parku Narodowego.

Podziwiając piękne fotografie i filmy o Puszczy, warto pamiętać o słowach wielkiego miłośnika przyrody papieża Jana Pawła II, który dziesięć lat temu przekazał organizatorom wystawy jakże wymowne dziś przesłanie: Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech wołanie to nie pozostanie bez odpowiedzi.

Wystawa znajduje się na skwerze przed bazyliką św. Franciszka z Asyżu vis-à-vis Franciszkańskiej 3, trwa do 26 września 2012 r., jest czynna całą dobę, oświetlona w nocy

WSTĘP WOLNY!

Komitet honorowy wystawy:

Polski Komitet ds. UNESCO

Marcin Korolec – Minister Środowiska

Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego

Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa

Jerzy Woźniakiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

 

Więcej informacji nt. wystawy:

www.arboresvitae.eu

www.centrumziemi.eu    

www.konkurs.arboresvitae.eu

 

Organizator:

Fundacja Europejskie Centrum Ziemi
pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA AUGUSTYN
Podmiot publikujący: