Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Wystawa pt. W naszej pamięci/Emlekeinkben. Polska prezentacja węgierskiej wystawy: Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza
Termin: 5 sierpnia - 1 września 2013 r.
Osoba kontaktowa Natalia Zbroja
Telefon: 22 891 25 05
Fax: 22 891 25 01
Email: natalia.zbroja@enrs.eu
WWW: www.enrs.eu

na otwarcie wystawy w Krakowie:

W naszej pamięci / Emlékeinkben
„Andrzej Przewoźnik. 1963–2010. Katyń"

5 sierpnia, godz. 12:00 w piwnicach Pałacu Krzysztofory,
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35

 

Wystawa miała swoją premierę w 2011 roku w Budapeszcie w Terror Haza (Dom Terroru) i to Węgrzy byli pomysłodawcami prezentacji dedykowanej Andrzejowi Przewoźnikowi.

Andrzej Przewoźnik jako historyk interesował się dziejami Węgier i stosunków polsko-węgierskich,  dobrze poznał ten kraj i pokochał go ze wzajemnością.  Był wieloletnim Sekretarzem Generalnej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełniąc tę funkcję stworzył podwaliny pod nowoczesną polską politykę pamięci, w kraju jak i zagranicą.

Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Wystawa upamiętnia życie i pracę Andrzeja Przewoźnika. Trzon wystawy stanowią kontenery lotnicze pełniące funkcję wystawienniczych gablot, w których możemy oglądać pamiątki osobiste i zawodowe, fotografie oraz przedmioty ocalone z katastrofy smoleńskiej. Wystawę uzupełniono o informacje oraz komentarze ważne i ciekawe dla polskich odbiorców.

Wystawa ma również charakter edukacyjny, np.: korzystając z interaktywnej mapy, można dowiedzieć się o obecności Polaków, których tragiczne wydarzenia  II wojny światowej rozrzuciły po całym świecie.

Kraków jest kolejnym miastem po Warszawie, Białymstoku, Gdańsku i Wrocławiu, w którym prezentowana jest wystawa. Będzie można ją oglądać do 1 września.

W dniu otwarcia o godz. 13.00 w sali Fontany odbędzie się także debata poświęcona polityce pamięci. Więcej na stronie www.enrs.eu

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej

Patronat medialny: www.krakow.pl

Partnerzy:  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Dom Spotkań z Historią, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji Publicznej i Sprawiedliwości Węgier

Organizator:

Narodowe Centrum Kultury