Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

Jubileusz 25-lecia Chóru 'Psalmodia' Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Jubileusz 25-lecie chóru Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – marzec. W ramach obchodów 25-lecia działalności artystycznej chór Psalmodia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika wykona dwa koncerty poświęcone muzyce Romualda Twardowskiego.
Termin: 2014 r.

 

W listopadzie chór Psalmodia miał zaszczyt gościć krakowską publiczność na niepowtarzalnym wydarzeniu – próbie otwartej, podczas której obecny był kompozytor prezentowanych utworów, Romuald Twardowski. Teraz przyszedł czas na kontynuację tego przedsięwzięcia. Przez ostatnie miesiące chór wytrwale pracował nad kolejnymi, niełatwymi kompozycjami artysty i przed nagraniem płyty wykona je podczas dwóch koncertów. Pierwszy odbędzie się 23 marca br. w cerkwi grekokatolickiej przy ul. Wiślnej ok. godz. 19.00 (po mszy), a drugi – 30 marca br. w kościele pw. św. Józefa na osiedlu Kalinowym w Krakowie ok. godz. 12.00 (po sumie o godz. 11.00).

Miejsca, do których chór zaprasza gości, nie są przypadkowe. Muzyka Romualda Twardowskiego łączy bowiem dwie tradycje – zachodnią i wschodnią, katolicką i prawosławną, które przenikają się na wielu poziomach. Utwory, które wykona chór, zostały skomponowane do tekstów łacińskich i cerkiewnosłowiańskich, słychać w nich inspiracje stylem kompozycji, harmonią i charakterem obu tych kręgów kulturowych.Dialog pomiędzy religiami widoczny w tej muzyce stanowi o jej niezwykłej wartości.

Koncerty te będą jednak wyjątkowe również z innego względu. Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II będzie miał zaszczyt wykonać prapremierę Maginificat. Utwór ten został skomponowany przez Romualda Twardowskiego po jego wizycie na próbie otwartej. Artysta zadedykował go Psalmodii i to ona pierwsza zaprezentuje go szerokiej publiczności. Jest to kompozycja wymagająca od chóru niezwykłej precyzji i dokładności, słuchania siebie nawzajem i uważnego podążania za ręką i myślą dyrygenta. Nie jest to jednak dla chórzystów niczym nowym. Utwory Romualda Twardowskiego nie należą do łatwych i nawet zawodowe chóry rzadko podejmują się ich interpretacji. Chór Psalmodia na czele z dyrygentem dr. hab. Włodzimierzem Siedlikiem podjął to wyzwanie. Nie tylko prezentuje on kompozycje artysty na licznych koncertach, ale również jest w trakcie przygotowywania płyty Pater noster − Otcze nasz, która będzie uwieńczeniem jubileuszu tego niezwykłego zespołu.

* * *

Historia chóru:

Chór Psalmodia powstał w 1988 roku przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dekretem Wielkiego Kanclerza PAT Kardynała Franciszka Macharskiego dnia 31 maja 1996 roku stał się chórem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 13 lat później, w dniu 19 czerwca 2009 roku, na mocy decyzji Papieża Benedykta XVI, przekształcającej Akademię w Uniwersytet, zespół stał się chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Od początku istnienia kierownikiem zespołu jest maestro Włodzimierz Siedlik, wieloletni dyrektor Chóru Polskiego Radia. Funkcję jego asystentów pełnią absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej – Katarzyna Śmiałkowska (od września 2008), Janusz Wierzgacz (od października 2012) oraz Marek Pawełek jako akompaniator. Dodatkowo prowadzone są również zajęcia z emisji głosu dla pań i panów przez Agatę Piękosz-Pierszalik oraz Marcina Wasilewskiego-Kruka.

Obecnie:

W swoim repertuarze chór posiada utwory największych kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych mistrzów polskich, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Romuald Twardowski. Wykonuje zarówno dzieła a cappella, jak i utwory wokalno-instrumentalne. W lutym 2009 roku, przy głównym zespole zostały utworzone odrębne chóry: Krakowski Chór Żeński oraz Krakowski Chór Męski, które wykonują dzieła w opracowaniu na chór jednorodny oraz prowadzą własną działalność koncertową.

Psalmodia od ponad 20 lat bierze czynny udział w promowaniu swojej uczelni, miasta Krakowa oraz Polski. Swoim śpiewem uświetnia także uroczystości krakowskiego Kościoła. Zespół niejednokrotnie współpracował z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego, Capellą Cracoviensis oraz Telewizją Polską. Brał udział w Tynieckich Recitalach Organowych, koncertował w ramach cyklu „Muzyczne wieczory na Salwatorze" oraz wspierał Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta ECCE HOMO w ramach licznych występów charytatywnych z cyklu „Koncerty Albertyńskie". Chór aktywnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Jest laureatem konkursów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Hajnówce, Łodzi, Myślenicach i Krakowie. We wrześniu 2008 roku został przyjęty do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat chór Psalmodia koncertował w wielu krajach europejskich. W roku 2009 były to m.in. Niemcy i kraje Beneluksu, w ramach projektu „Muzyka polskich Mistrzów w kulturalnych stolicach Niemiec i Beneluksu" finansowanego przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2010 chór odbył tournée w Budapeszcie oraz w Rzymie.

W maju 2011 roku Psalmodia wydała płytę monograficzną Totus Tuus, poświęconą twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego, na której znajduje się m.in. światowa premiera fonograficzna Pod Twoją obronę op. 56. Wydała też płytę z utworami Stanisława Moniuszki.

Chór Psalmodia jest zespołem, który mimo krótkiego stażu rozwija się bardzo dynamicznie. Angażuje w swoją działalność coraz więcej dobrych muzyków, bierze udział w prestiżowych koncertach i festiwalach oraz jest doceniany i zauważany przez polskich kompozytorów współczesnych.

Podwójny jubileusz: w 2013 r. minęło 25 lat pracy W. Siedlika jako dyrygenta chóru. Niezwykle uzdolniony, doskonale wykształcony, nagradzany (nagroda specjalna Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, odznaka Honoris gratia od Prezydenta Miasta Krakowa, medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Jego talent, styl pracy i osobowość, że nie wspomnę o dużym zaangażowaniu, to stworzyły i rozwijają ten chór.

Inicjatywy, najważniejsze projekty:

Krakowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – koncerty galowe

W poszukiwaniu pięknego śpiewu... Górecki i Moniuszko u Jezuitów. Koncert w ramach czwartej edycji krakowskiego festiwalu Noc Cracovia Sacra – Papieskie Bazyliki Mniejsze

Twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego w kontekście myśli i pontyfikatu Jana Pawła II. Trzy koncerty tematyczne w ramach programu Małopolska Janowi Pawłowi II Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (Zakopane, Wadowice, Kraków)

Przygotowanie i realizacja koncertu galowego z okazji 20-lecia Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Muzyka polska w kościołach węgierskich. Trasa koncertowa zrealizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Budapeszcie, dofinansowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa

Muzyka Polskich Mistrzów w kulturalnych stolicach Niemiec i Beneluksu

Projekt realizowany w ramach programu Promocja kultury polskiej za granicą dofinansowany przez Ministerstwo Kultur i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator:

Uniwersytet Papieski JP II, Fundacja im. św. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego JP II, Chór Psalmodia