Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Bar kawowy Rio

Bar kawowy Rio przy ul. Św. Jana 2 to miejsce dobrze znane mieszkańcom Krakowa. Obecny pod tym adresem od 1959 r., swoje złote lata przeżywał w epoce nazwanej w sztuce Tadeusza Różewicza „małą stabilizacją”, zyskując famę kawiarni o artystycznym profilu, która do dziś przyciąga całe pokolenia krakowian. Przy filiżance „małej czarnej” spotykali się tam między innymi wizjoner teatru – Tadeusz Kantor, twórca Piwnicy pod Baranami – Piotr Skrzynecki, wielka postać polskiej piosenki II połowy XX wieku – Kora, a także malarze Henryk Waniek czy Antoni Kawałko. „Wolno sączącą” się kawę w Rio opiewał w piosenkach Maciej Maleńczuk.

Bar kawowy Rio
Fot. Krzysztof Żwirski / Urząd Miasta Krakowa

Lokal już z daleka przyciąga uwagę charakterystycznym szyldem z pomarańczową filiżanką. Oryginalne wnętrze o awangardowym, designerskim charakterze, zaaranżowane przez Leopolda Pędziałka (biorącego udział m.in. w pracach przy przebudowie Jamy Michalika) od początku nadawało temu klubowi specyficzną atmosferę.

Długie, czarne lady wprost stworzone do spontanicznych spotkań, działająca w klubokawiarni galeria, własne czasopismo o nazwie „KawRIOlet” publikujące wiersze, poetyckie żarty, recenzje wystaw i rozmowy z twórcami, a przede wszystkim kawa pita w środku i na zewnątrz, na siedząco lub na stojąco, przy obowiązkowym kawałku strudla – to cały klimat baru, który pokochali na śmierć i życie krakowianie.

Po zmianie właścicieli i remoncie w kwietniu 2022 roku Rio ponownie otworzyło swoje podwoje dla klientów. Miastu i nowym szefom miejsca zależy na utrzymaniu jego dotychczasowego charakteru. Kawiarnia znajduje się w strefie objętej wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i rekomendacjami obligującymi do szczególnej ochrony miejsc o wyjątkowym znaczeniu i funkcjach dla historycznego krajobrazu miejskiego.


Dziedzictwo Krakowa to nie tylko gotyckie kościoły, renesansowe krużganki i zabytki późniejszych epok. To także zakłady rzemieślnicze i drobne sklepy z wielopokoleniową historią, księgarnie i miejsca książki, galerie sztuki, kina studyjne – wszystko, co żyje dzięki naszemu przywiązaniu i konsumenckim wyborom. W cyklu „Za winklem” zaglądamy do takich miejsc, rozmawiamy z ich twórcami i właścicielami, dotykamy „duszy” miasta. I podpowiadamy, gdzie warto chodzić!

Kolejne odcinki cyklu dostępne będą tutaj.

Wpisy cyklu mają charakter popularyzatorski i misyjny. Współpraca z opisywanymi miejscami odbywa się bezkosztowo.

rio0.png-Bar kawowy Rio
Bar kawowy Rio Krzysztof Żwirski / Urząd Miasta Krakowa
rio01.png-Bar kawowy Rio
Bar kawowy Rio Krzysztof Żwirski / Urząd Miasta Krakowa
rio03.png-Bar kawowy Rio
Bar kawowy Rio Krzysztof Żwirski / Urząd Miasta Krakowa
rio4.png-Bar kawowy Rio
Bar kawowy Rio Krzysztof Żwirski / Urząd Miasta Krakowa
rio0.png-Bar kawowy Rio
rio01.png-Bar kawowy Rio
rio03.png-Bar kawowy Rio
rio4.png-Bar kawowy Rio
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-10
Data aktualizacji: 2022-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź