Kraków chce zmniejszyć limit miejsc sprzedaży alkoholu
Prezydent Krakowa przygotował dwa projekty uchwał dotyczące zmniejszenia liczby punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta.
W obu wersjach projektu limit zostaje obniżony do 2350 punktów (z 2500). Różnica między dwoma projektami polega na tym, że pierwszy zostawia łączny limit dla sklepów i lokali gastronomicznych, a druga wersja „rozdziela" limit na sklepy i gastronomię.
Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa rozpoczął prace nad zmianą uchwały Nr LXXXVIII/1174/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie ustalenia dla terenu Gminy Miejskiej Kraków liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa). Uchwała określa liczbę punktów sprzedaży alkoholu na 2500, a projektowana zmiana zmniejsza limit do poziomu 2350 punktów.
Celem prac jest przygotowanie projektów regulacji, które zostaną poddane konsultacjom społecznym, a następnie skierowane pod obrady Rady Miasta Krakowa. Ponadto, analizowana jest zmiana uchwał, regulujących problematykę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – w sprawie zasad usytuowania na terenie Gminy Miejskiej Kraków miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz ustalenia miejsc i obiektów, w których obowiązuje stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.
Zapraszamy do składania uwag i wniosków w sprawie zmian przepisów prawa miejscowego regulującego tematykę sprzedaży alkoholu. Uwagi i wnioski prosimy kierować drogą elektroniczną na adres: sa.umk@um.krakow.pl, w terminie do 31 maja 2014 r.
Projekty uchwał Rady Miasta Krakowa dotyczące ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem www.bip.krakow.pl.
Przypomnijmy; W 2002 roku w Krakowie działały 1974 punkty: 947 sklepów i 1027 lokali. Dla porównania, 13 listopada 2013 r. funkcjonowały już 2653 punkty (razem z tymi sprzedającymi wyłącznie piwo), w tym 1339 sklepów i 1314 lokali. Do tej pory limit punktów na alkohol wysokoprocentowy wynosił 2,5 tys. Obecnie działa 2330 takich sklepów i lokali. Rosną też dochody z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
W 2003 roku wynosiły one prawie 11 mln zł, a plan na ten rok to 18,2 mln zł.