Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

100-lecie I wojny światowej

„Wielki Wybuch 1914-1918" to tytuł tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które odbędą się w dniach 24–25 maja. Wydarzenie inauguruje małopolskie obchody 100-lecia I wojny światowej. Motywem przewodnim Dni będą lokalne i osobiste wątki wojennych dziejów w Małopolsce. Zwiedzić będzie można 10 miejsc, które były świadkami wydarzeń tamtego okresu.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane nieprzerwanie od 1999 r., są jednym z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Co roku, podczas dwóch majowych weekendów, goście zapraszani są do odwiedzenia miejsc nieznanych i takich, które kryją niezwykłe historie. Zwiedzanie uatrakcyjniają liczne warsztaty, pokazy, spotkania, koncerty, spacery oraz wycieczki tematyczne, które przyczyniają się do lepszego poznania prezentowanych obiektów. Organizatorem wydarzenia jest Małopolski Instytut Kultury.

W tym roku podczas Dni Dziedzictwa będzie można dowiedzieć się m.in. w którym galicyjskim mieście znajdowała się pierwsza na świecie pocztowa linia lotnicza? Co robił w wojennej Polsce autor „Chłopców z Placu Broni"? A także do budowy czego posłużyły drewniane belki kościoła w Sękowej? W każdym z miejsc, będzie można poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci. W punktach informacyjnych przy każdym z obiektów tegorocznych Dni będzie dostępna książka poświęcona historiom związanym z prezentowanymi zabytkami autorstwa Katarzyny Kobylarczyk.

W dniach 24-25 maja (sobota – niedziela) będzie można zobaczyć: Pałac Larischa w Krakowie, Klub Garnizonowy w Krakowie, Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach, Pałac Długoszów w Siarach, Cmentarz wojskowy nr 60 na Przełęczy Małastowskiej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Niektóre punkty programu są objęte rezerwacją. Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.dnidziedzictwa.pl.

Dni Dziedzictwa Kulturowego inaugurują małopolskie obchody „100-lecie I wojny światowej", które obejmują teren całej Małopolski. Program oparty jest na trzech filarach tematycznych.

I Filar to: „Polska droga do niepodległości" (Kraków). Jego motyw przewodni to: wymarsz I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. Termin: 3–6 sierpnia 2014. W programie znajdzie się m.in. Pokaz Kawalerii Konnej połączony z Piknikiem Wojskowym z okazji 100. rocznicy Czynu Niepodległościowego I Kompanii Kadrowej; Capstrzyk na kopcu Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu, Lekcja Śpiewania i XLIX Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (6–12 sierpnia), W uroczystości 6 sierpnia weźmie udział Prezydent RP oraz przedstawiciele władz samorządowych i wojskowych. Wydarzenie organizowane jest przez Związek Piłsudczyków we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Urzędem Miasta Krakowa.

II Filar to: „Walka żołnierza polskiego". Motyw przewodni to: zmagania żołnierzy polskich na froncie I wojny światowej, początek budowania polskich sił zbrojnych. Termin: wrzesień–grudzień 2014. Miejsce: powiat limanowski, olkuski i tarnowski – uroczystości w miejscach związanych z bitwami okresu I wojny.

III Filar to: „Bitwa gorlicka". Motyw przewodni to:bitwa gorlicka – jedna z ważniejszych bitew I wojny światowej, humanizm i pamięć. Termin: 2014–2015 r. Miejsce: powiat gorlicki.

Małopolski Program Obchodów obejmuje także projekty edukacyjne, kulturalne, artystyczne nawiązujące do obchodów rocznicowych wybuchu I wojny światowej, realizowane dzięki inicjatywie Województwa Małopolskiego przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury, uczelnie, placówki oświatowe we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury. Z Programu zostało dofinansowanych łącznie 21 projektów.

PRZYGODA Z OJCZYZNĄ NA SZLAKU „KADRÓWKI" (PDF)

Małopolski Program Obchodów „100-lecie I wojny" – Powiat Tarnowski (PDF)

Małopolski Program Obchodów „100-lecie I wojny światowej" – brief (PDF)

PROGRAM (PDF)

Małopolska (nie)znana po raz szesnasty (PDF)

Obiekty (PDF)

plakat

walki
walki Biblioteka_Narodowa
fot-NAC
fot-NAC NAC
cmentarz
cmentarz arch.-Muzeum_Regionalne_PTTK_w_Gorlicach
fot
fotfot Archiwum-Narodowe-w-Krakowie
Piłsudski
piłsudski Biblioteka_Narodowa
walki
walki Biblioteka_Narodowa
fot-NAC
fot-NAC NAC
cmentarz
fot
Piłsudski
walki
fot-NAC
cmentarz
fot
Piłsudski
walki
fot-NAC
cmentarz
fot
Piłsudski
pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-05-15
Data aktualizacji: 2014-05-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź