Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koprodukcje KBF-u na Gdynia Film Festival

W poniedziałek (7 maja) Gdyni ruszył największy polski festiwal filmowy – 37. Gdynia Film Festival. Przypominamy, że o Wielką Nagrodę Złotych Lwóy w Konkursie Głównym powalczą aż dwie koprodukcje Krakowskiego Biura Festiwalowego: Droga na drugą stronę w reż. Anci Damian i film Marcina Krzyształowicza Obława. Filmy oceni jury złożone z wybitnych twórców i specjalistów, pod przewodnictwem reżyserki i scenarzystki Doroty Kędzierzawskiej. Festiwal potrwa do soboty, 12 maja.

Nominowane produkcje to: 80 milionów, reż. Waldemar Krzystek; Baby są jakieś inne, reż. Marek Koterski;  Bez wstydu, reż. Filip Marczewski; Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian; Dzień kobiet, reż. Maria Sadowska; Jesteś bogiem, reż. Leszek Dawid; Mój rower, reż. Piotr Trzaskalski; Obława, reż. Marcin Krzyształowicz; Sekret, reż. Przemysław Wojcieszek; Sponsoring, reż. Małgośka Szumowska; Supermarket, reż. Maciej Żak; W ciemności, reż. Agnieszka Holland; W sypialni, reż. Tomasz Wasilewski. Złote Lwy dla najlepszego filmu oraz nagrody indywidualne na 37. Gdynia Film Festival przyzna 8-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Doroty Kędzierzawskiej, reżyserki i scenarzystki (Nic, Pora umierać, Jutro będzie lepiej).

Droga na drugą stronę, która w grudniu zeszłego roku gościła w polskich kinach, to jedyna w swoim rodzaju hybryda animacji, dokumentu i fikcji skupiona wokół autentycznych wydarzeń z lat 2007-2008. Opowiada historię Claudiu Crulica - rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie, w proteście przeciwko wątpliwym przesłankom jego zatrzymania. Polskim producentem i dystrybutorem animowanego dokumentu jest Fundacja Magellana i Arkadiusz Wojnarowski, a film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.

Obława to kolejna produkcja kręcona przy pomocy Krakow Film Commission, działającej w strukturach Krakowskiego Biura Festiwalowego. Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. To z jednej strony partyzancka ballada pokazująca prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej wstrząsający wojenny thriller. Główni bohaterowie Obławy - kapral Wydra (Marcin Dorociński), konfident Kondolewicz (Maciej Stuhr), żona Kondolewicza (Sonia Bohosiewicz), sanitariuszka Pestka (Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński) - są splątani siatką zależności. Gra pozorów, która odbywa się pomiędzy nimi odsłania kolejne piętra intrygi, aż do zaskakującego finału.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku o Wielką Nagrodę Złotych Lwów walczą w Gdyni najnowsze polskie filmy. Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Współczesność spotyka się tu w dialogu z historią: nowe pokolenia filmowców konfrontują się z mistrzami, a nowe pokolenia krytyków reinterpretują klasykę polskiego kina. (KF

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-05-08
Data aktualizacji: 2012-05-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź