Gdzie podziała się krakowska woda?
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła" poszukuje śmiałków, którzy odważą się rozwiązać zagadkę znikającej wody opisaną w tajemniczym notatniku.Weź udział w grze miejskiej „Zanim woda stanie się legendą" i uratuj Kraków! Mądra wakacyjna zabawa gwarantowana.
- W Polsce wystarczy odkręcić kran i możemy cieszyć się czystą wodą, zdatną do picia, więc problem znikającej wody może się niektórym wydawać bardzo odległy. Jednak, choć mamy w Polsce dużo rzek i jezior oraz dysponujemy zapasami wody podziemnej, nasz kraj ma zasoby wodne porównywalne z Egiptem – tłumaczy Anna Chomczyńska, członkini Stowarzyszenia Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła". – Spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich mamy najmniej wody, dlatego tak ważne jest abyśmy umieli z niej mądrze korzystać – podkreśla członkini „Źródeł".
Temu celowi służy właśnie opracowania przez stowarzyszenie wakacyjna gra miejska „Zanim woda stanie się legendą". - Na początku czerwca dostał się w nasze ręce dziwny notes, który zawiera notatki z niedokończonego śledztwa w sprawie znikającej krakowskiej wody. Poszukujemy śmiałków, którzy pomogą nam je dokończyć – uśmiecha się Chomczyńska.
Do współpracy przy rozwiązywaniu wakacyjnej hydrozagadki stowarzyszenie zaprosiło m.in. przewodników miejskich, artystów, ekologów, Polską Akcję Humanitarną, Krakowskie Wodociągi, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Archeologiczne. – Zapraszamy chętnych w każdym wieku na darmowe spacery miejskie oraz otwarte warsztaty, podczas których spróbujemy poznać Kraków z nieco innej strony, dowiemy się gdzie podziała się Rudawa, wybierzemy się nad zalew Bagry, sprawdzimy czy w stacji uzdatniania wody „Rudawa" nie brakuje wody, dowiemy się czym jest wirtualna woda, wypleciemy własne naczynia do czerpania wody i wiele innych. Mamy nadzieję, że to wszystko przybliży nas do rozwiązania zagadki – mówi pani Anna.
Jak wygląda przebieg gry? Na terenie Krakowa zlokalizowanych jest 11 punktów, w których do wykonania są różne zadania - niekiedy zaskakujące, ale na pewno nie nudne, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na najwytrwalszych graczy czeka także 9 zadań dodatkowych.
Jak zaangażować się w śledztwo? – Pomóc można przez cały lipiec i sierpień. Wystarczy wejść na stronę www.woda.edu.pl, sprawdzić w jakich punktach można pobrać książeczkę z mapą i zacząć grać. Na najwytrwalszych czekają nagrody!
Szczegółowy wykaz wszystkich wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie projektu: www.woda.edu.pl.
Relację z przebiegu gry można na bieżąco śledzić nafacebookowym profilu „Zanim woda stanie się legendą – gra miejska".