Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Nie wycinajmy starych drzew

Komunikat archiwalny 2023-01-04

Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości. L​asy w Wielkiej Brytanii magazynują dwa razy więcej dwutlenku węgla, niż dotychczas sądzono, przyczyniając się do złagodzenia globalnego ocieplenia i ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatu.

Kraków bierze przykład z najlepszych w Europie

Komunikat archiwalny 2023-01-02

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjrzy się uchwale wprowadzającej Strefę Czystego Transportu w Krakowie. Nowe zasady poruszania się samochodów po mieście mają wejść w życie w dwóch etapach. W lipcu 2024 i w lipcu 2026 roku. Celem wprowadzenia SCT jest poprawa jakości powietrza i ochrona zdrowia mieszkańców Krakowa. Ponieważ nadal w powietrzu, którym oddychamy jest zbyt dużo zanieczyszczeń, i to właśnie tych, pochodzących z rur wydechowych starych samochodów, zwłaszcza z silnikami diesla.

Powódź, zmiany klimatyczne, wielka woda

Ile nas kosztują zmiany klimatu w Polsce?

Komunikat archiwalny 2023-01-02

Zjawiska ekstremalne generują ogromne straty w gospodarce. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dekad mogły spowodować w naszym kraju ok. 115 mld zł strat bezpośrednich.

Strefa Czystego Transportu

Uchwała dotycząca SCT przekazana do sądu

Komunikat archiwalny 2022-12-30

Wojewoda Małopolski skierował do rozpatrzenia przez sąd pierwszą w Polsce uchwałę o utworzeniu w Krakowie Strefy Czystego Transportu. Warto przypomnieć, że głównym czynnikiem i celem przyjęcia uchwały wprowadzającej strefę, jest podjęcie realnych i efektywnych działań na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców naszego miasta, poprzez poprawę jakości powietrza. Jak pokazują liczne wyniki badań, znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin starych samochodów może w tym wydatnie pomóc.

Ogromna bateria wodna w szwajcarskich Alpach już działa

Komunikat archiwalny 2022-12-30

Elektrownia szczytowo-pompowa znana jako Nant de Drance jest położona na wysokości ponad 2200 metrów n.p.m. na jednym z najpiękniejszych, naturalnych obszarów w Europie. Jej budowa trwała 14 lat.

Odpady w morzach i oceanach, plastik w morzu i oceanie

Magnes usunie mikroplastik z wody

Komunikat archiwalny 2022-12-29

Naukowcy z RMIT University w Melbourne w Australii znaleźli innowacyjny sposób na szybkie usuwanie niebezpiecznych mikrodrobin plastiku z wody za pomocą magnesów. Według badaczy istniejące metody zajmują więcej czasu, podczas gdy ich tani i przyjazny dla środowiska naturalnego wynalazek pozwala osiągnąć lepsze wyniki w ciągu zaledwie jednej godziny.

W Świdniku rusza produkcja polskiego autobusu wodorowego

Komunikat archiwalny 2022-12-27

Pojazdy o modułowej i ergonomicznej konstrukcji szkieletu, bardzo niskim zużyciu paliwa oraz z wydajnym systemem rozprowadzenia powietrza przy klimatyzacji wytwarzać będzie spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Budowa fabryki do seryjnej produkcji otrzymała wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 50 mln zł preferencyjnej pożyczki.

Zakończyła się 15. Konferencja ONZ ds. różnorodności biologicznej (COP15)

Komunikat archiwalny 2022-12-22

Efektem 15. Konferencji ONZ ds. różnorodności biologicznej (COP15) jest przyjęcie porozumienie ws. różnorodności biologicznej, które zawiera 4 cele i 23 zadania do osiągnięcia przed 2030 r. Wśród kluczowych znalazły się: objęcie ochroną do 2030 r. 30% planety i zmobilizowanie co najmniej 200 mld dolarów rocznie. Konferencji przewodniczyły Chiny a gospodarzem była Kanada.

Świąteczne morsowanie na Zakrzówku

Komunikat archiwalny 2022-12-22

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia miłośnicy kąpieli spotkali się na morsowaniu na Zakrzówku.

Białe święta a zmiany klimatu

Komunikat archiwalny 2022-12-21

Po ataku zimy, który dał się we znaki także mieszkańcom Krakowa, prognozy pogody wskazują na Gwiazdkę bez śniegu. Czy obraz białych świąt stanie się rzadkością? Zmiany klimatu mają wpływ na wzorce pogodowe przez cały rok, więc krótko mówiąc tak. Ale nie chowajmy jeszcze rękawiczek, bo jak przekonaliśmy się na własnej skórze, w połowie grudnia śnieg pokrył większą część Europy i Wielkiej Brytanii. Zima może dać nam o sobie jeszcze znać.

Znajdź