Odszedł Richard von Weizsäcker. Księga kondolencyjna w Konsulacie Niemiec
31 stycznia 2015 r. w Berlinie zmarł były Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Richard von Weizsäcker – wielki orędownik polsko-niemieckiego zbliżenia i przyjaciel Polski. Od 3 do 5 lutego w godz. 14.00-16.30 w Konsulacie Generalnym RFN (ul. Stolarska 7) wyłożona będzie księga kondolencyjna dla wszystkich tych, którzy zechcą oddać hołd pamięci tej wybitnej postaci.
W latach 1981-1984 Richard von Weizsäcker był Burmistrzem Berlina Zachodniego, a od 1 lipca 1984 r. do 30 czerwca 1994 r. - szóstym Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. W komentarzu jego biografii autorstwa Guntera Hoffmanna Adam Michnik napisał, że były Prezydent RFN „uparcie nauczał Niemców uczciwego poznania swej własnej historii. To on właśnie użył słynnego sformułowania, że 8 maj 1945 to dzień klęski, która przyniosła wyzwolenie Niemców od nazizmu". Świadomy historii XX w., Richard von Weizsäcker był rzecznikiem uznania granicy na Odrze i Nysie oraz konieczności nawiązania i intensyfikacji polsko-niemieckiego dialogu. W pamięci polityków, publicystów i obywateli zapisał się jako człowiek o konsekwentnej postawie osobistej i orędownik polsko-niemieckiego pojednania. Z wielkim zainteresowaniem obserwował zachodzące w Polsce przemiany, wspierając je swoją radą i autorytetem. Richard von Weizsäcker był widocznym symbolem nowego rozdziału polsko-niemieckich kontaktów.
Richard von Weizsäcker gościł w krakowskim magistracie w marcu 2013 r. jako przewodniczący konferencji „Utrzymanie jedności Europy" zorganizowanej przez niemiecką Fundację Körbera.