Młodzi architekci KONTRA przestrzeń miejska
Warsztaty architektoniczne OSSA, czyli Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury, w tym roku odbędą się w Krakowie! Od 12 do 19 lipca w przestrzeni naszego miasta stu młodych adeptów architektury zmierzy się z przekornym tematem „Kontra”. To już 19. edycja kultowej imprezy, której inicjatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury.
Tegoroczne warsztaty organizują studenci architektury Politechniki Krakowskiej, wspierani przez kolegów z ASP i Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Krakowie.
– Fenomen warsztatów polega na tym, że są oddolną inicjatywą studentów architektury. Są organizowane przez studentów i dla studentów, których inspiruje chęć rozwoju, zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń, a także czerpania z dorobku uznanych architektów i aktywistów, którzy będą podczas warsztatów pełnić rolę tutorów. Możliwość spotkania z wybitnymi postaciami świata architektury z kraju i świata to dla uczestników warsztatów wielka szansa i przywilej – podkreśla Przemysław Ryłko, student PK, koordynator krakowskich warsztatów.
Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury co roku odbywają się w innym mieście (w ostatnich latach m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie) i gromadzą najbardziej uzdolnionych i kreatywnych studentów architektury z całej Polski.
Wykłady, wycieczki i zajęcia warsztatowe, organizowane przez OSSĘ, są pretekstem do twórczych dyskusji i tworzenia nowych koncepcji przestrzeni miejskich. W każdej edycji uczestnicy mają odpowiedzieć na zadany wcześniej temat, związany z bieżącymi problemami współczesnych miast oraz architektury.
Temat krakowskiej odsłony warsztatów brzmi „Kontra”, bo jak wyjaśniają organizatorzy, warsztaty w Krakowie mają na celu pokazanie różnorodnych form przeciwstawiania się istniejącemu porządkowi: – Temat „Kontra” odnosi się do wielu zjawisk mających wpływ na architekturę i urbanistykę miast. Począwszy od inspiracji historyczną sinusoidą zmiany stylów w miarę zmieniających się czasów i odrzucaniem dorobku poprzednich pokoleń, a także przejawami walki o jakość przestrzeni w czasach modernizmu, poprzez kwestie społeczne, czyli buntujących się i poszukujących na własną rękę rozwiązań problemów mieszkańców lub aktywistów miejskich, aż po technologiczne i ekologiczne możliwości zmiany stanu istniejącego oraz wizjonerskie idee miast przyszłości, a także sprzeciw jaki one budzą – tłumaczy Przemysław Ryłko.
Aby wziąć udział w warsztatach uczestnicy przygotowywali prace kwalifikacyjne tzw. „wstępniaki”, będące interpretacją tematu „CTRL+C, CTRL+V”. – Napłynęło ponad 200 prac z całej Polski, na podstawie których wybranych zostało 100 uczestników warsztatów. Będą oni pracować w Krakowie w 10 grupach pod opieką 10 tutorów, poruszając się wokół tematu przewodniego czyli kontry – dodaje Przemysław Ryłko.
Organizatorzy podkreślają, że opracowując konkretne przykłady, miejsca lub strategie buntu zaobserwowane w mieście, uczestnicy będą mogli ocenić to zjawisko, podjąć próby zrozumienia, wyjaśnienia, zażegnania istniejących konfliktów lub rozwinięcia ich w kierunku pozytywnej zmiany w przestrzeni, o sile i formie, które uznają za odpowiednią.
– Na warsztatach spodziewamy się odważnych, „buntowniczych” koncepcji mających na celu ulepszenie Krakowa. Chcielibyśmy, aby powstały teoretyczne opracowania i projekty, krytyczne instalacje, projekty mebli miejskich, propozycje zmian w organizacji przestrzeni (i ruchu) lub działania performatywne, skupiające na proteście i tymczasowych akcjach – wyjaśniają studenci PK, koordynujący projekt.
Krakowskie warsztaty zostaną uroczyście otwarte w niedzielę 12 lipca o godzinie 16.00 w sali audytoryjnej Akademii Sztuk Pięknych (pl. Matejki 13 w Krakowie), tu także odbędzie się finisaż warsztatów (sobota, 18 lipca, godzina 11.00). Podczas niedzielnego otwarcia odbędą się wykłady wprowadzające tutorów: Doroty Jędruch (Instytut Architektury) o nawiązaniu do historii architektury, Krzysztofa Nawratka o wpływie polityki na architekturę oraz Francesco Marullo (TU Delft) poruszający kwestie społeczne w architekturze.
W poniedziałek 13 lipca uczestnicy udadzą się na wycieczki szlakiem krakowskiego modernizmu i po Nowej Hucie, a od środy będą pracować pod kierunkiem tutorów (w Forum Przestrzenie) oraz uczestniczyć w kolejnych wykładach.
Więcej informacji o warsztatach oraz ich szczegółowy program znajdują się na stronie: ossa.krakow2015.pl.